Napięciowych bólów głowy (NBG) sprawdź ja sobie z nim poradzić!

Napięciowy ból głowy jest jednym z najczęstszych rodzajów samoistnego bólu głowy. Istnieje wiele teorii będących przyczyną ich powstawania. Większość lekarzy przychyla się ku opinii, iż źródłem napięciowego bólu głowy jest nic innego jak stres. Jak jednak go zdiagnozować? W jaki sposób leczyć? To pytania, które są udręką większości z nas, dlatego postaramy się na nie odpowiedzieć!
Ucisk ciężkiej obręczy bólu znany jest niemal każdemu. Źródeł jego powstania jest wiele. Może to być brak snu, zmiany atmosferyczne, nadmierna ilość alkoholu, głód, przemęczenie, odwodnienie, zbyt długie zajmowanie jednej, niewygodnej pozycji. Wystarczy, że jesteś zmęczony pracą, zbyt długo czytałeś książkę, miałeś stresujący dzień, a uporczywy ból głowy pojawi się natychmiast i kolidował będzie prawidłowe funkcjonowanie. Może on dotknąć nawet osoby, które nie miały czasu, aby zjeść porządny posiłek, czy też zapomniały napić się szklanki wody. Na ten rodzaj bólu najczęściej narażone są osoby, które łatwo ulegają emocjom i nawet banalna sprawa może stać się powodem do nerwów.
Różniący się od migreny lub bólu głowy towarzyszącemu grypie lub przeziębieniu o którym możecie przeczytać na stronie http://febrisan.pl/bol-glowy/, napięciowy ból głowy objawia się bólem obejmującym całą głowę. Czasem odczuwany jest jedynie w okolicy skroni i czoła. Stałe odczucie bólu utrzymuje się po obu stronach, występując niczym czapka, która ściska naszą głowę. Napięciowy ból głowy bywa porównywany do ucisku żelaznej obręczy, która wyzwala tępy, uciskający, uporczywy ból głowy, który trwa od pół godziny do nawet…kilku dni! Początkowo ból nie jest intensywny, jednak narasta z upływem czasu przekładając się nawet na ból migrenowy. Charakterystyczne objawy dla napięciowego bólu głowy to:
- zaburzenia snu
- brak apetytu
- zespół chronicznego zmęczenia
- nadwrażliwość na hałas
- czasem występuje też skłonność do wymiotów.
Napięciowe bóle głowy mogą dawać się we znaki coraz częściej, a rzadkie przypadki występujące raz na miesiąc, co w skali roku wynosi 12 razy, przechodzą w częste przypadki. Przewlekłe bóle napięciowe to występują wówczas, gdy ból głowy prześladuje 15 dni w miesiącu przez okres co najmniej 3 miesięcy. Tego rodzaju ataki mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin.
Jak leczyć napięciowy ból głowy? Przede wszystkim należy unikać czynników, które sprzyjają powstaniu bólu: unikanie stresu, regularne odżywianie, nawadnianie organizmu, odpowiednia ilość snu. Leczenie bólu polega również na stosowaniu ćwiczeń relaksacyjnych, które odprężająco działają na stan fizyczny organizmu. Korzystny w tym przypadku może okazać się masaż lub odpoczynek. Leczenie farmakologiczne skupia się wokół przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zaś w sytuacji przewlekłego bólu lekarz wypisuje receptę na leki przeciwdepresyjne, uspokajające lub leki, które mają na celu obniżenie napięcia mięśniowego.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Metalowiec Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
woj. opolskie Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt46-100 Namysłów, Fabryczna 2
-
Krak Słuch Diagnostyka i Terapia Audiologiczna s.c.
woj. małopolskie Słuchowe aparaty31-104 Kraków, Felicjanek 10