Naturalne metody terapii osób z zespołem Downa
Leczenie osób z zespołem Downa jest bardzo złożone i trwa praktycznie przez całe życie. Terapia wymaga zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin: neurologa, okulisty, logopedy i fizjoterapeuty. Jakie konkretnie formy terapii są stosowane, i co dokładnie mają one na celu? Gdzie można uzyskać pomoc? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.
Zespół Downa jest wrodzoną chorobą genetyczną, spowodowaną trisomią genu 21. U osób dotkniętych tą przypadłością występuje dymorfizm tkankowy, liczne wady narządów wewnętrznych, a także różnego rodzaju upośledzenia. Terapia osób z zespołem Downa musi być zatem wszechstronna i obejmować różne aspekty funkcjonowania.
Zajęcia ruchowe
Bardzo istotnym elementem rehabilitacji osób z zespołem Downa są zajęcia ruchowe. Muszą być one dostosowane do konkretnego pacjenta.
Trzeba ocenić poziom napięcia mięśniowego u danej osoby i jej wrażliwość na dotyk. W przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na dotyk należy odpowiednio dobrać ćwiczenia – wyjaśnia specjalistka z Fundacji Pomocy Rodzinie Gwiazdeczka.
W ramach terapii ruchem pacjentom proponuje się następujące formy zajęć:
- ćwiczenia sprzyjające rozwojowi zdolności manualnych. Ich celem jest nauczenia osoby z zespołem Downa radzenia sobie z podstawowymi czynnościami życia codziennego. Podczas tego typu zajęć można stosować zwyczajne przedmioty i narzędzia.
- gry z rówieśnikami: umożliwiają nawiązywanie kontaktów z innymi osobami dotkniętymi tą samą przypadłością. Formą terapii mogą być na przykład gry zespołowe: koszykówka lub siatkówka.
- ćwiczenia z wykorzystaniem przyborów (piłek, klocków), układanie puzzli
- basen: ćwiczenia w wodzie sprzyjają rozwojowi nie tylko fizycznemu, ale także społecznemu i intelektualnemu. Stwarzają możliwość odciążenia pracy mięśni, kości i stawów. Pomagają także w nauce prawidłowego oddychania.
Rozwijanie zmysłów i zdolności zapamiętywania
- gry i zabawy z zamkniętymi oczami. Częstą formą terapii jest też rozpoznawanie przedmiotów dotykiem.
- muzykoterapia oraz taniec. Celem zajęć jest nauka ekspresji własnego ciała i wyrażania emocji.
- ćwiczenia rozwijające zdolność zapamiętywania i koncentracji
- śpiewanie, malowanie, taniec
Zajęcia logopedyczne
Duże znaczenie w terapii ma także kontakt z logopedą. Osoby z zespołem Downa często nie kontrolują ruchów mimicznych. Doświadczają także problemów z żuciem i połykaniem.
Dogoterapia
Kontakt ze zwierzętami zwiększa wrażliwość na uczucia i może mieć pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny. Terapia prowadzona jest ze specjalnie wyszkolonym psem. Zwierzę nie ocenia dzieci i nie reaguje na ich reaguje na ich nietypowe zachowania, co sprzyja większemu zaangażowaniu ze strony pacjenta i motywuje do pokonywania kolejnych barier.
Wsparcie dla dzieci z zespołem Downa i ich opiekunów
Rodzice dzieci z zespołem Downa, którzy nie radzą sobie w codziennych sytuacjach, mogą zwrócić się do fundacji dla osób niepełnosprawnych. Fundacje te oferują kompleksowe wsparcie dla najmłodszych i ich opiekunów. Proponują różnego rodzaju zajęcia i warsztaty, nastawione na rozwijanie zainteresowań i pasji dzieci. Organizowane są także wycieczki, wyjścia do kina i teatru, a także aktywności mające na celu integrację z rówieśnikami dotkniętymi tą samą przypadłością. Specjaliści z pewnością służyć będą poradą w wielu kwestiach i odpowiedzą na wszelkie pytania.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana