Niepłodność jako problem cywilizacyjny
Trudności w poczęciu dziecka czy komplikacje podczas ciąży to problemy, o których raczej nie mówi się głośno, ale dotyczą wielu małżeństw i par. Przyczyn niepłodności może być wiele, są to np. niezdrowe nawyki lub przebyte choroby. W artykule wyjaśniamy definicję niepłodności, piszemy o możliwych źródłach tego stanu i aktualnych sposobach leczenia.
Czym dokładnie jest niepłodność?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje niepłodność jako stan, w którym kobieta i mężczyzna nie mogą począć dziecka po minimum 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji. Ze względu na liczbę osób zmagających się z tą przypadłością (tylko w Polsce to ok. 20% par), niepłodność zyskała miano choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Współczesna medycyna wyróżnia trzy rodzaje tej choroby:
Przeczytaj również: Przyczyny niepłodności u mężczyzn
- niepłodność pierwotna: dotyczy kobiet, które nigdy nie były wcześniej w ciąży;
- niepłodność wtórna: dotyczy kobiet, które nie mogą ponownie zajść w ciążę;
- niemożność donoszenia ciąży.
Należy pamiętać, że stan ten jest odwracalny i obecnie istnieje wiele skutecznych metod leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn.
Przyczyny niepłodności
Statystycznie, problemy z poczęciem potomka leżą po stronie kobiet i mężczyzn mniej więcej w tym samym stopniu. Znacznie rzadziej dotyczy to obu partnerów jednocześnie. Niepłodność u panów zwykle ma związek z:
Przeczytaj również: Jak wygląda zapłodnienie in vitro?
- chorobami jąder,
- chorobami ogólnoustrojowymi,
- stosowaniem używek,
- nadwagą,
- przewlekłym stresem i nieodpowiednim stylem życia.
U kobiet z kolei problemy z zajściem w ciążę pojawiają się z następujących przyczyn:
- endometrioza,
- zaburzenia hormonalne,
- nabyte lub wrodzone wady macicy,
- niedrożność jajowodów,
- nieprawidłowy śluz.
Poza tym, szanse na urodzenie dziecka maleją wraz z wiekiem pacjentki, a także wówczas, gdy cierpi ona na zaburzenia masy ciała i nadużywa wyrobów tytoniowych. W Krakowie diagnostyką i leczeniem niepłodności zajmuje się lekarz ginekolog Andrzej Zmaczyński.
Przeczytaj również: Na czym polega diagnostyka niepłodności u mężczyzn?
Możliwości leczenia
Jednym ze sposobów leczenia niepłodności jest terapia hormonalna. Metodę zaleca się głównie kobietom, u których problem spowodowany był zaburzeniami owulacji. Stymulacja jajeczkowania za pomocą tabletek lub zastrzyków zazwyczaj trwa ok. kilku miesięcy i przynosi dobre rezultaty. Niepłodność może być leczona również przez tzw. inseminację domaciczną lub zapłodnienie in vitro (poza ciałem matki). Czasami rozwiązanie problemu przynosi zabieg lub operacja chirurgiczna, a czasami wystarczy wprowadzenie zdrowej diety i zmiana nawyków. Każdy przypadek jest inny, dlatego ważne jest indywidualne podejście do pacjentów z niepłodnością.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana