Osteoporoza

Przyczyny
Naturalne procesy osłabienia się tkanki kostnej przyspieszają braki wapnia w organizmie. Istotnym składnikiem substancji gąbczastej i otaczającej ją kości jest siatka kolagenowa z kryształami soli wapnia. W sytuacji, gdy ta sieć kolagenowa staje się nieregularna i rzadsza, a ponadto zmniejsza się w niej zawartość związków wapnia, to wówczas dochodzi do spadku masy kostnej i rozwoju osteoporozy. Do tego kość staje się bardziej krucha, porowata i lekka. Zmniejsza się również gęstość tkanki kostnej, a co za tym idzie zmniejszeniu ulega także jej wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Dodatkowymi przyczynami osteoporozy jest obciążenie związane z nadwagą oraz otyłością.Na osteoporozę nie zapada się z dnia na dzień. Schorzenie to trwa latami. Co więcej – choroba doskwiera zarówno kobietom, jak i mężczyznom, niemniej jednak u panów proces zrzeszotnienia kości zaczyna się mniej więcej 10-15 lat później. W przypadku kobiet - do okresu menopauzy panie chronione są przez żeńskie hormony – estrogeny. W okresie przekwitania zaś sprawa ma się całkiem inaczej. Dodatkowo, jeśli kobieta ma drobne kości, pije większe ilości kawy i mocnej herbaty, a dodatkowo pali papierosy, to wówczas zachodzi niebezpieczeństwo, że osteoporoza może się pojawić.
Objawy
Osteoporoza przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Ponieważ schorzenie nie boli w początkowej fazie, wiele osób lekceważy pierwsze objawy osteoporozy. Choroba osłabia kości, a skutkiem tego jest spłaszczenie kręgów, które wywołuje zaokrąglenie pleców, bądź też utratę centymetrów.Pozostałymi symptomami sygnalizującymi osteoporozę, są m.in. nieprawidłowa postawa, a zwłaszcza wypchnięty do przodu brzuch, bóle pleców i kręgosłupa, a ponadto bóle brzucha (gdy żebra naciskają narządy wewnętrzne). Oprócz tego objawem osteoporozy jest złamanie kości– nawet w wyniku uderzenia, czy pozornie niebezpiecznego upadku.
Leczenie
Lepiej osteoporozie zapobiegać niż leczyć, dlatego warto być aktywnym. Jak się okazuje - obciążając kości umiarkowanie i regularnie, stymuluje się wzrost ich masy, a także rozwijają się mięśnie podtrzymujące szkielet.Dodatkowo, by nie narazić się na osteoporozę warto zmienić dietę i uwzględnić w niej wapń i witaminę D. Dlatego należy postawić na takie produkty, jak: mleko i jego przetwory, a ponadto produkty sojowe i rośliny strączkowe.
Jeśli jednak choroba się ujawni, to wówczas pozostaje leczenie. Kurację dostosuje reumatolog. Niemniej jednak warto zaznaczyć, iż leczenie osteoporozy będzie zdecydowanie prostsze, gdy dostępna będzie iniekcyjna metoda leczenia. Bazuje ona na hamowaniu procesów niszczenia kości pod działaniem środka podawanego w formie jednego zastrzyku - raz na pół roku.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
woj. małopolskie Lekarze - stomatolodzy31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Mateusz Gutkowski Specjalistyczna Praktyka Lekarska
woj. pomorskie Lekarze - neurolodzy89-600 Chojnice, Bytowska 70
-
Gabinet Ginekologiczno-Położniczy Lek. Med. Tamara Wilk
woj. małopolskie Lekarze - ginekolodzy30-303 Kraków, Madalińskiego 11 lok. 2