Periodontologia

Periodontologia zajmuje się skuteczną walką z chorobami dziąseł. Kiedyś choroby przyzębia kojarzone były ze schorzeniami osób starszych. Obecnie gabinet dentystyczny odwiedzają osoby, które z ich powodu w najgorszym przypadku nawet utraciły uzębienie i mają zaledwie ponad 20 lat. Aby leczenie periodontologiczne było szybkie i skuteczne warto odwiedzić stomatologa, gdy pojawią się objawy takie jak m.in. krwawienie z dziąseł, zaczerwienienie i rozchwianie zębów.
Choroby dziąseł – najczęstsze schorzenia
Do najczęstszych chorób dziąseł zalicza się ich zapalenie. Gdy w zębach regularnie pozostają resztki jedzenia, to dochodzi do namnażania bakterii i tym samym powstaje kamień nazębny. Niestety, jest to stan, który powoduje podrażnienie, przez co pojawia się zapalenie dziąseł. Najczęściej objawia się ono krwawieniem, zaczerwienieniem oraz wrażliwością na dotyk. Do tego dochodzi nieprzyjemny zapach z ust, a w najgorszych przypadkach nawet chwiejność zębów i w konsekwencji ich wypadanie. Kolejnym częstym schorzeniem jakim zajmuje się periodontologia to zapalenie przyzębia, czyli stan, który pojawia się, gdy zapalenie dziąseł jest długotrwałe i nieleczone. W taki sytuacji stan zapalny obejmuje nie tylko dziąsła, ale również kość i więzadła zęba. W takiej sytuacji krwawienia są intensywne, szyjki zębowe znacznie obniżone i nadwrażliwe, a dziąsła obrzęknięte. Powszechną chorobą dziąseł jest także parodontoza, która oprócz dziąseł atakuje także zęby i tkanki wokół nich. W wyniku powstałego zapalenia zęby zaczynają się ruszać – początkowo jest to niezauważalne, jednak gdy stan się pogarsza, to pojawia się także brzydki zapach z jamy ustnej, krwawienie z dziąseł i ostatecznie wypadanie zębów.
Jak poradzić sobie z chorobami dziąseł?
Podczas chorób dziąseł konieczne jest specjalistyczne leczenie. Gdy pacjent cierpi na zapalenie dziąseł to należy u niego wykonać zabiegi higienizacyjne, a także zastosować preparaty przeciwzapalne i czasami znieczulające. Aby stan po leczeniu utrzymał się, konieczne są regularne wizyty u stomatologa oraz należyta higiena jamy ustnej.
Inaczej jest w przypadku zapalenia przyzębia, które wymaga już skomplikowanych zabiegów odbudowujących zniszczoną strukturę. Oprócz leczenia przeciwzapalnego i higienizacji, czasem wykonuje się także operacje płatowe i kiretaże – podkreśla specjalista z Dental House z Łukowa.
Z kolei w przypadku chorób takich jak np. paradontoza, to trzeba podkreślić, że nieskuteczne jest leczenie samodzielne np. przy użyciu pasty na paradontozę (maskuje objawy i opóźnia leczenie). Konieczna jest wizyta u stomatologa, który wykona zabiegi higienizacyjne, oczyści kieszonki zębowe, a także wdroży leczenie farmakologiczne.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wapdent Centrum stomatologiczno-szkoleniowe
woj. małopolskie Lekarze - stomatolodzy30-518 Kraków , Rynek Podgórski 15 lok. 2
-
Alicja Kolber Gabinet ginekologiczny
woj. małopolskie Lekarze - chirurdzy34-120 Andrychów , Krakowska 140A
-
Artdent Przychodnia stomatologiczna
woj. małopolskie Lekarze - stomatolodzy32-800 Brzesko , Legionów Piłsudskiego 30
-
Jumident Sp.j. Michał Szczesiak Justyna Szczesiak
woj. kujawsko-pomorskie Lekarze - stomatolodzy87-500 Rypin , ks. Czesława Lissowskiego 17