Plan żywieniowy – najważniejsze kryteria
Nasze nawyki żywieniowe i styl życia w oczywisty sposób wpływają na zdrowie. Niestety znalezienie właściwego sposobu odżywiania nie jest zadaniem łatwym, a stosowanie się do ogólnie przyjętych zasad zdrowego żywienia nie zawsze jest wystarczające. Zwłaszcza w sytuacji, gdy organizm atakują rozmaite choroby, warto skorzystać z indywidualnie skomponowanego planu żywienia.
Nie jesteś w pełni zadowolony ze swojego samopoczucia i stanu zdrowia? Masz wrażenie, że twój organizm działa poniżej swoich możliwości? A może właśnie stanąłeś w obliczu wyzwania, jakim jest walka z przewlekłą chorobą? W każdej z tych sytuacji pomocna może okazać się zmiana nawyków żywieniowych. Istotne jest przy tym, by takich zmian nie dokonywać przypadkowo. Nowa dieta musi być dopasowana do twoich niepowtarzalnych potrzeb.
Przeczytaj również: Dieta dla każdego. Różne typy posiłków śniadaniowych
Program żywieniowy dla twojego zdrowia
Obecnie w Polsce działa wielu dietetyków, jednak podstawowym obszarem ich zainteresowania są diety odchudzające. Głównym celem ich usług jest pomoc klientom w osiągnięciu wymarzonej sylwetki lub konkretnej wagi, przy czym często ignorują kwestię najważniejszą, czyli długofalowe oddziaływanie diety na zdrowie klientów. Tymczasem dobrze przygotowany plan żywieniowy powinien służyć przede wszystkim twojemu zdrowiu i samopoczuciu. Dlatego o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z trenerem postaw żywieniowych, pracującym w oparciu o zasady medycyny zintegrowanej. W takim programie dieta jest tylko jednym, choć bardzo ważnym elementem zdrowienia, a plan żywieniowy nie koncentruje się na ograniczeniu spożywanych kalorii, ale na dostarczaniu organizmowi tego, co potrzebne.
Przeczytaj również: Zobacz, co wchodzi w skład profesjonalnej konsultacji dietetycznej on-line
Pierwszym etapem pracy nad planem żywieniowym dla konkretnej osoby zawsze jest rozmowa na temat stanu zdrowia i dokładna analiza wyników badań – mówi założycielka Instytutu Medycyny Funkcjonalnej, trenerka postaw żywieniowych Magdalena Dorko-Wojciechowska. Skomponowanie odpowiedniej diety nie jest możliwe, jeśli nie znamy problemów zdrowotnych danej osoby. To właśnie stan zdrowia i istniejące choroby są podstawą do wyznaczenia celów diety. Mój program nie służy wyłącznie poprawie wyglądu klientów, ale przede wszystkim ich samopoczucia. To bardzo ważne, szczególnie u osób borykających się z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego i odpornościowego. Dieta odgrywa też olbrzymią rolę w zintegrowanym z drowieniu z chorób autoimmunologicznych, jak choroby tarczycy, chorób stawów, jelit czy skóry. W przypadku tych pierwszych na uwagę zasługuje choroba zapalna tarczycy typu Hashimoto, która co raz częściej diagnozowana jest także wśród nastolatek, i której osobiście musiałam stawić czoła.
Zdrowienie przez jedzenie
Indywidualny plan żywieniowy dla osób, które pragną cieszyć się lepszym zdrowiem, budowany jest wokół trzech podstawowych zagadnień – głębokiego oczyszczenia organizmu, regeneracji po oczyszczaniu i wsparcia układu lub organu, który jest osłabiony np. w przebiegu choroby. Istotne jest, by te trzy etapy przebiegały zgodnie z ustalonym planem i pod kontrolą specjalisty. Dokładne opracowanie i wdrożenie dwóch pierwszych służy przygotowaniu do trzeciego, czyli zmiany nawyków żywieniowych i utrzymania nowej diety, skomponowanej indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb konkretnej osoby. Trwała zmiana sposobu żywienia wymaga czasu i powtarzalności, toteż podstawowy program trwa 1. Rok.
Przeczytaj również: Jak dbać o zdrowie w trakcie epidemii wirusa COVID-19?
Zdrowe odżywianie jest tylko jednym z elementów w zintegrowanym zdrowieniu. W niektórych sytuacjach codzienny jadłospis należy uzupełniać suplementami diety. Olbrzymią rolę w zdrowieniu odgrywa też nasze nastawienie, dlatego ważne jest uzyskanie wsparcia również na poziomie duchowym i mentalnym.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana