Popularne terapie w poradni leczenia bólu

Ból, mimo tego, że jest nieprzyjemnym uczuciem to jest potrzebny, ponieważ pełni funkcję ostrzegawczą i obronną. Dzięki temu organizm sygnalizuje, że coś jest nie tak. Jednak ból może stać się przewlekły i stracić swoją funkcję. Wpływa to znacząco na pogorszenie komfortu życia. Ból przewlekły staje się wtedy samodzielną jednostką chorobową, która wymaga leczenia. Jakie istnieją terapie leczenia bólu?
Jakie są przyczyny bólu?
Ból przewlekły jest trudny do zdiagnozowania. Pacjenci mogą liczyć na skierowanie do poradni leczenia bólu w przypadku, kiedy standardowe metody okazują się nieskuteczne i niezmniejszaną jego nasilenia. Dodatkowym wskazaniem do skorzystania z poradni jest coraz większe zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe oraz wzrost podaży opioidów, które z czasem prowadzi do uzależnienia. Lekarz ma możliwość skierowania pacjenta na terapię leczenia bólu, kiedy wymagane jest zastosowanie inwazyjnych metod oraz w przypadku trudności rozpoznania zespołu bólowego.
W poradniach leczenia bólu pracuje grono specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Głównie są to neurolodzy, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz wykwalifikowane pielęgniarki. Tak zróżnicowana kadra pozwala na wielokierunkowe leczenie bólu oraz konsultację z różnymi specjalistami, co umożliwia dobranie odpowiedniej metody oraz śledzenia postępów w leczeniu.
Jakie są metody leczenia bólu?
Do leczenia bólu przewlekłego powinno podchodzić się kompleksowo, aby odkryć jego przyczynę oraz poprawić komfort życia. Jedną z podstawowych metod jest farmakoterapia. Lekarz dobiera indywidualnie leki przeciwbólowe, które mogą być w formie tabletek lub maści i plastrów. Przeważnie stosuje wtedy schemat analgetyczny, czyli stosowanie leków o różnej sile działania. Na początku są środki niesteroidowe, następnie słabe opioidy, a później silne. Jednak wszystko jest kwestią indywidualną i zależy od wywiadu i przeprowadzonych badań przez lekarza.
Jak mówi lekarz specjalista anestezjolog z NZOZ Medykan: Celem terapii leczenia bólu przewlekłego jest poprawa jakości życia, dzięki wykorzystaniu metod nieinwazyjnych i inwazyjnych. Jednym z ciekawych sposobów jest neuromodulacja. Stosuje się wtedy akupunkturę lub przezskórną elektrostymulację. Pobudzanie ciała w taki sposób może przyczynić się między innymi do zmniejszenia bólów kręgosłupa, dzięki rozluźnieniu mięśni.
Innym sposobem jest psychoterapia. W jej przebiegu wykorzystuje się szereg różnych technik, takich jak medytacja, terapia poznawcza i behawioralna. Czasami przyczyną bólu przewlekłego jest ciągły stres, o którym nie do końca jest się świadomym. Dzięki relaksacji i wyciszeniu się można odnaleźć spokój ducha, a ciało przestanie być w ciągłym napięciu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Nasza Przychodnia Izabela Maria Małyszko Andrzej Małyszko Spółka Jawna
woj. podlaskie Przychodnie - podstawowa opieka zdrowotna16-020 Czarna Białostocka, Torowa 1
-
Katharsis. Wielospecjalistyczna przychodnia lekarskia
woj. lubuskie Przychodnie specjalistyczne66-400 Gorzów Wielkopolski, 30 Stycznia 15 lok. 9
-
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Koszalinie
woj. zachodniopomorskie Przychodnie specjalistyczne75-640 Koszalin, Zwycięstwa 204a