Protezy kończyn górnych. Przegląd rozwiązań

Utrata kończyny często uniemożliwia kontynuację życia zawodowego, a liczba sportów możliwych do uprawiania znacząco się zmniejsza. Najtrudniejsze zazwyczaj okazują się problemy w wykonywaniu codziennych czynności, np. przebieraniu się lub gotowaniu. Nowoczesna technologia proponuje protezy kończyn mające zastąpić te utracone. Jakie protezy kończyn górnych są dostępne na rynku?
Leje protezowe
Lej z silikonu medycznego to wkład do leja protezowego, który jest pokryty dziadziną, wpływającą na wytrzymałość. Dobiera się go na podstawie stanu i wrażliwości kikuta, a także wieku, trybu życia i preferencji pacjenta.
Zdarza się, że materiał leja nasączony jest aloesem, albo antybakteryjnymi cząsteczkami srebra. W zależności od potrzeb pacjenta stosuje się różnego typu mocowania leja silikonowego do kikuta. Wyróżnia się między innymi lej membranowy, ze złączem na pin, cushion gładki, lej magnetyczny, lej cushion z kapą kolanową, czy lej w systemie KISS.
Protezy kończyn górnych
Dzięki postępowi nauki i techniki możliwe jest konstruowanie protez kończyn górnych, spełniających indywidualne potrzeby pacjenta i umożliwiających powrót do samodzielnego funkcjonowania. Proteza może być tak dopasowana, że jej użytkownik ma szansę bycia w pełni sprawną osobą.
Specjalista z firmy ORTO – MED, producenta wyrobów ortopedycznych, o budowie protezy mówi: Protezę kończyny górnej wykonuje się ze specjalnego medycznego silikonu HTV oraz włókna węglowego. Po wywiadzie z klientem powstaje proteza, która pozwala na uzyskanie pełnego zakresu ruchów, a dodatkowo estetycznie się prezentuje. Jest to produkt całkowicie spersonalizowany, co gwarantuje najlepsze możliwe dopasowanie protezy do danego pacjenta.
Wykorzystanie medycznego silikonu sprawia, że kończyna jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wpływa na możliwy okres użytkowania protezy oraz większe zadowolenie użytkownika z estetycznych właściwości produktu i komfortu noszenia.
W zależności od możliwości finansowych, można zdecydować się na protezy kosmetyczne, mechaniczne lub mioelektryczne. Najmniej zaawansowane są protezy kończyn górnych kosmetyczne, nazywane również biernymi. Pod względem estetycznym są na bardzo wysokim poziomie, do złudzenia przypominają ludzką rękę, ale nie gwarantują pełni ruchów.
Więcej możliwości ruchowych daje proteza mechaniczna, czyli inaczej kinetyczna. Pozwala na chwytanie lub obracanie przedmiotów, a więc umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Natomiast najbardziej precyzyjną protezą jest mioelektryczna, dzięki której użytkownik może wykonywać niemal wszystkie ruchy i uprawiać sport bez obawy o nabawienie się urazu.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Krak Słuch Diagnostyka i Terapia Audiologiczna s.c.
woj. małopolskie Słuchowe aparaty31-104 Kraków, Felicjanek 10
-
AS Aparaty Słuchowe Anna Grzywacz
woj. zachodniopomorskie Słuchowe aparaty71-435 Szczecin, Krasińskiego 101
-
Eqmed Sklep Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego Paweł Jara
woj. dolnośląskie Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt54-401 Wrocław, Ukraińska 6 lok. 1