Radiologia w diagnostyce stomatologicznej

Współczesna stomatologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego podczas badań diagnostycznych wykorzystuje się coraz nowsze metody. Jedną z nich jest zastosowanie radiologii, które pozwala na wykonywanie zdjęć poszczególnych zębów w dokładny sposób przy znacznie mniejszym udziale promieniowania. Na czym dokładnie polega użycie tej techniki? Kiedy warto na nią postawić?
Różne rodzaje badań radiologicznych
Radiologia ma szerokie zastosowanie, dlatego z jej użyciem można wykonać różne rodzaje zdjęć. Najczęściej są to obrazy:
- punktowe zęba,
- pantomograficzne,
- trójwymiarowe.
Radiologia pozwala na wykonywanie wyraźnych zdjęć zębów, które są niezbędne podczas badań diagnostycznych. Metoda ta cechuje się wykorzystaniem niewielkiej dawki promieniowania, dlatego jest ona jednym z najbezpieczniejszych sposobów prześwietlania szczęki używanym na całym świecie. Radiologia pozwala na wykrycie próchnicy, zmian zapalnych czy wielu innych chorób, które nie zawsze są widoczne podczas standardowego badania bez wykonania zdjęć.
- Zdjęcia wykonane podczas badania obrazują także struktury znajdujące się wokół zębów. Dzięki temu lekarz może zaobserwować niepokojące zmiany, zanim osiągną one fazę widoczną gołym okiem. Im szybciej wykryty problem, tym łatwiejsze jest jego leczenie – tłumaczy specjalista z gabinetu stomatologicznego Stomatologia dr Pańczyk.
Zalety radiologii w stomatologii
Zastosowanie radiologii w stomatologii pozwala na jeszcze szybsze wykrywanie niepokojących zmian w obrębie zębów. Wiele schorzeń nie jest widocznych podczas klasycznego badania, dlatego tak ważne okazuje się zastosowanie współczesnych metod. Obecnie wykorzystywane urządzenia nie emitują dużej dawki promieniowania, dlatego pozwalają na bezpieczne wykonywanie zdjęć o różnym przeznaczeniu.
Radiologia ma ogromne znaczenie także w leczeniu endodontycznym. Pozwala ona na kontrolowanie wypełnienia kanału i ewentualnych stanów zapalnych. Wówczas zdjęcia warto wykonywać raz na kilka miesięcy, ale wszystko zależy od dokładnego przebiegu leczenia i zaleceń specjalisty.
Współczesne urządzenia używane podczas badań stomatologicznych umożliwiają obserwowanie wyniku na ekranie w czasie rzeczywistym, co jest ogromnym ułatwieniem dla lekarza. W ten sposób można także zmniejszyć ekspozycję na promieniowanie, więc zastosowanie tej metody jest bezpieczniejsze dla pacjenta. Stomatolog ma opcję przybliżania obrazu, zmieniania jego barw, nakładania filtrów oraz dokonywania pomiarów. Wszystkie te możliwości wpływają na skuteczność badania.
Szybkie zdiagnozowanie pacjenta pozwala na wdrożenie leczenia, nie dopuszczając do dalszego rozwoju choroby. Dzięki temu w wielu przypadkach można uniknąć konieczności zastosowania bardziej inwazyjnych i o wiele droższych metod niż te, które są niezbędne po szybkiej diagnozie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Psycho-Test Pracownia Psychologiczna Beata Podlawska
woj. warmińsko-mazurskie Psycholodzy11-400 Kętrzyn , Traugutta 1 lok. 3
-
Barbara Jakubiec Gabinet Podologiczny Specjalistyczna Pielęgnacja Stóp
woj. śląskie Podologiczne usługi43-300 Bielsko-Biała , kpt. Kunickiego 9 lok. 22c
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - pediatrzy, neonatolodzy05-800 Pruszków , al. Armii Krajowej 34
-
Krzysztof Jedlikowski Specjalistyczny gabinet ortopedyczny
woj. wielkopolskie Lekarze - ortopedzi61-608 Poznań , Boranta 15