Rak piersi

Przyczyny
Jak każdy inny nowotwór, rak piersi rozwija się na skutek mutacji. Uszkodzona część informacji genetycznej zostaje błędnie odczytana i w efekcie tego dochodzi do niewłaściwego podziału komórek. Mutacja może być odziedziczona, może również powstać samoistnie. Choć wciąż przeprowadzane są liczne badania, epidemiologia tej choroby cały czas nie jest dobrze poznana. Wiadomo, że mutacja powoduje błędną reprodukcję komórek. Aby te mogły funkcjonować, wokół guza powstają naczynia krwionośne, które warunkują wzrost zmiany nowotworowej.Lekarze podkreślają, że wyróżnić można czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi. Poza płcią (99% przypadków zachorowań dotyczy kobiet) wskazuje się na wiek (ryzyko rośnie wraz z wiekiem), predyspozycje genetyczne, rasę (wyższy odsetek zachorowań odnotowuje się u kobiet białej rasy) i dietę (spożywanie dużych ilości tłuszczy czy picie alkoholu sprzyja mutacji). Nie bez znaczenia jest też ewentualna ciąża – specjaliści wskazują, że kobiety, które nie rodziły lub urodziły dziecko w późnym wieku są nawet dwa razy bardziej narażone na nowotwór.
Objawy
Rak piersi jest chorobą, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Z tego też względu tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań. Część zmian kobiety mogą wykryć samodzielnie – w badaniu palpacyjnym piersi wyczuć można twarde zgrubienia. Objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza to wydobywające się z piersi upławy, stwardnienie lub guzek pod pachą, zaczerwienienie skóry, ból i tkliwość piersi czy opuchlizna na piersi.Poza samobadaniem, które pozwala wykrycie pierwszych zmian, innymi metodami diagnostyki zmian są mammografia, USG czy biopsja.
Leczenie
Wykrycie raka piersi we wczesnej fazie rozwoju pozwala na podjęcie skutecznego leczenia. Warto przy tym wiedzieć, że nie każdy wykryty guzek w piersi musi być nowotworem złośliwym. Specjaliści onkolodzy wskazują, że na jeden taki przypada aż dziesięć innych, niegroźnych. Aktualny stan wiedzy i przede wszystkim nowoczesne leki pozwalają na ratowanie pacjentek, u których wykryto chorobę. Przyjmuje się, że na 10 zdiagnozowanych kobiet do 7 może być leczonych bez mastektomii, czyli usunięcia gruczołu sutkowego. Wciąż jednak najczęściej w leczeniu raka piersi stosuje się chemioterapię.Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści41-902 Bytom, Zygmunta Starego 1
-
Hipokrates Centrum medycyny pracy
woj. śląskie Lekarze - medycyna pracy43-100 Tychy, gen. De Gaulle'a 49
-
Gabinet hipnozy i psychoterapii Magdalena Dorau
woj. łódzkie Lekarze - psychiatrzy91-129 Łódź, Traktorowa 22 lok. 14
-
Specjalistyczny Gabinet Dermatologiczny Rita Lech -Jóźwiakowska
woj. małopolskie Lekarze - dermatolodzy34-400 Nowy Targ, Marii Pajerskiej 8A