Rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty ortodontyczne umożliwiają leczenie wad zgryzu, takich jak nadmierne stłoczenie zębów, cofnięcie zgryzu lub szpary międzyzębowe. Co więcej – w każdym wieku. Pacjenci mogą wybierać wśród kilku rodzajów aparatów ortodontycznych, także tych całkowicie niewidocznych. Dzięki temu fakt leczenia nie musi być widoczny. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych oraz różnice pomiędzy nimi.
Tradycyjny aparat metalowy
Każdy, kto myśli o leczeniu wad zgryzu z pewnością kojarzy tradycyjne aparaty metalowe, które zakładane są z przodu zębów. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego pozwala na leczenie nawet najbardziej skomplikowanych wad. Jest również rozwiązaniem najtańszym. Składa się z metalowych zamków, które przyklejane są do zębów oraz łuku, czyli drutu, który jest systematycznie wymieniany na grubszy, działający z większą siłą. Łuki przytrzymywane są przez ligatury, czyli gumki, które występują w różnych kolorach.
Przeczytaj również: Ile czasu trzeba nosić aparat ortodontyczny?
Niewątpliwą zaletą tego rodzaju aparatu ortodontycznego jest cena (najniższa wśród wymienionych metod) oraz możliwość korygowania nawet bardzo skomplikowanych wad zgryzu. Elementy aparatu są antyalergiczne oraz bardzo trwałe. Niestety ze względu na srebrny kolor zamków oraz łuków aparat jest widoczny.
Przeczytaj również: Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Aparat ortodontyczny porcelanowy
Osoby, które nie chcą, aby aparat był widoczny, a jednocześnie mają wadę zgryzu, która wymaga zastosowania tradycyjnego aparatu, mogą zdecydować się na wersję porcelanową. Jest równie skuteczna jak aparat ortodontyczny metalowy. Jedyną różnicą są zamki, które w przypadku aparatów porcelanowych wykonane są z mlecznobiałej ceramiki. Zamki są niemal niewidoczne na zębach, a jednocześnie charakteryzują się wysoką wytrzymałością i precyzją działania. Aparaty estetyczne są minimalnie większe od aparatów metalowych, jednak różnica jest na tyle niewielka, że pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
Przeczytaj również: Charakterystyka wyjmowanego aparatu ortodontycznego - płytki Schwarza
Choć porcelana jest niezwykle wytrzymała, o aparat należy odpowiednio dbać. Na aparacie mogą odkładać się osady, które co prawda nie spowodują trwałych przebarwień, jednak zmienią kolor zamków. Aby nie dopuścić do przebarwień na ligaturach, stosuje się białą dietę – czyli taką, w której nie spożywa się napojów ani pokarmów barwiących.
Aparat kryształowy ICE
Kolejnym wśród aparatów estetycznych jest aparat ortodontyczny, w którym zamki wykonane są z monokrystalicznego szafiru. Są całkowicie przezroczyste i niewidoczne na białych zębach – na tych o nieco bardziej żółtym odcieniu mogą być widoczne. Ich zaletą jest niski profil oraz niewielkie wymiary zamka, gładka powierzchnia oraz zaokrąglone kontury. Dzięki temu aparat jest nie tylko niewidoczny, ale również bardzo komfortowy w noszeniu. Ryzyko powstania podrażnień jest minimalne.
Clear Aligner
Pacjenci, którzy nie chcą decydować się na aparat stały, mogą zdecydować się na aparat Clear Aligner – dodaje specjalista z centrum stomatologii Ortodentis w Łomiankach. – W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów aparatów ortodontycznych nie posiada zamków, ligatur i łuków. To po prostu przezroczyste nakładki, które nakłada się na zęby i nosi w ciągu kilkunastu godzin w ciągu dnia (oraz oczywiście w nocy). Leczenie jest niemal bezbolesne, dobrze tolerowane, a aparat jest całkowicie niewidoczny. Nie utrudnia mówienia oraz nie powoduje podrażnień w jamie ustnej. Materiał, z którego są wykonane jest biokompatybilny, a nakładki wykonuje się na podstawie wycisku zębów pacjenta oraz wymienia w miarę przesuwania zębów na właściwe miejsce. Choć cena przezroczystego aparatu ortodontycznego jest znacznie wyższa niż w przypadku innych rozwiązań, czas leczenia jest krótszy (oczywiście zależy to od zaangażowania pacjenta oraz wady zgryzu) – dodaje specjalista.
Ponieważ nakładki są zdejmowane, umożliwiają utrzymanie wysokiej higieny jamy ustnej. Choć mogą być stosowane również w przypadku skomplikowanych wad zgryzu, nie każdy może się na nie zdecydować – w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie tradycyjnych aparatów metalowych, porcelanowych lub kryształowych. Warto zapytać ortodonty o możliwości, na które możemy się zdecydować – być może niewidoczny aparat ortodontyczny Clear Aligner będzie dla nas odpowiedni.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana