Rodzaje aparatów ortodontycznych

Coraz więcej osób udaje się do ortodonty, aby wyleczyć wadę zgryzu, skorygować ułożenie zębów i w rezultacie poprawić estetykę swojego uśmiechu. Nie byłoby to jednak możliwe bez zastosowania aparatu ortodontycznego. Współczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele różnych aparatów ortodontycznych, jednak zasadniczo dzieli się je na dwie grupy: aparaty ruchome oraz stałe. Co warto o nich wiedzieć i który warto wybrać?
Zdejmowane aparaty ortodontyczne – charakterystyka
Ruchomy aparat ortodontyczny, jak sama nazwa wskazuje, nie jest przymocowany do zębów na stałe i pacjent może go w dowolnej chwili wyjąć z jamy ustnej. Najczęściej zakłada się go na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia. Aparat ruchomy to zazwyczaj akrylowa płytka z metalowymi elementami, wytwarzana na zamówienie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta, która następnie jest regulowana na wizytach kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Ten rodzaj aparatu służy do korygowania niewielkich wad zgryzu, ponieważ przez brak dwupunktowego kontaktu z zębami ma ograniczone możliwości lecznicze. Jest przy tym także mniej inwazyjny niż aparat stały, a dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej jest o wiele bardziej komfortowe.
Aparat ruchomy stosowany jest przede wszystkim u młodszych pacjentów, w wieku od 4 do 14 lat, czyli do momentu, gdy wyrżną się już wszystkie zęby stałe. Bardzo ważne jest, aby udać się do ortodonty jak najszybciej, ponieważ to zwiększa szanse na wyleczenie wady u dziecka już za pomocą aparatu zdejmowanego. Natomiast u dorosłych aparat ten stosowany jest bardzo rzadko jako główna metoda leczenia. W tym przypadku aparat ruchomy przeznaczony jest na etapie retencji, aby utrwalić efekty uzyskane za pomocą leczenie aparatem stałym.
Stałe aparaty ortodontyczne – charakterystyka
Stały aparat ortodontyczny zakładany jest na cały okres leczenia. Najczęściej przyjmuje formę metalowych zamków przytwierdzanych do zębów za pomocą specjalistycznego kleju, połączonych ze sobą łukiem. Istnieje wiele rodzajów aparatów stałych, z ligaturami lub bezligaturowe, w tym także aparaty kosmetyczne, które zapewniają dyskretne leczenie. Największą zaletą aparatu stałego jest jego uniwersalność oraz szerokie zastosowanie. Z jego pomocą można korygować zarówno zaawansowane wady zgryzu, jak i drobne defekty estetyczne.
Aparat stały przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci, u których już pojawiły się zęby stałe. Charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, a sam czas leczenia jest znacząco krótszy niż w przypadku zastosowania aparatu zdejmowanego. Dodatkowo nie wymaga on tak dużej dyscypliny od pacjenta. Warto mieć jednak na uwadze, że noszenie stałego aparatu ortodontycznego wiąże się z koniecznością specjalnej pielęgnacji jamy ustnej, a samo leczenie jest znacząco droższe w porównaniu z leczeniem aparatem ruchomym.
Aparat ortodontyczny stały czy ruchomy – który wybrać?
Choć to pytanie zadaje sobie wielu pacjentów tuż po podjęciu decyzji o leczeniu, to ostateczna decyzja należy do lekarza. Rodzaj zastosowanego aparatu wynika bowiem z indywidualnych potrzeb pacjenta. W skuteczności leczenia kluczowa jest odpowiednia diagnostyka, dlatego warto udać się do takiego gabinetu jak np. gabinet ortodontyczny dr Beaty Kaiser-Ziorkiewicz w Gdyni. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne jest z kolei gwarancją, że efekt leczenia będzie trwały i zadowalający.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jarosław Groszko Indywidualna Praktyka Lekarska
woj. śląskie Lekarze - pediatrzy, neonatolodzy41-933 Bytom, Szymały 140a
-
Jacek Skórczewski Gabinet Lekarski
woj. kujawsko-pomorskie Lekarze - ginekolodzy85-027 Bydgoszcz, Jagiellońska 111 lok. 6
-
Joanna Tarabura-Dragon lek. med. Gabinet endokrynologiczny
woj. śląskie Lekarze - endokrynolodzy44-200 Rybnik, Kościuszki 9 lok. 2
-
Gabinet Okulistyczny Joanna Karczewska
woj. małopolskie Lekarze - okuliści33-300 Nowy Sącz, Paderewskiego 55