Rola psychoterapii w wychodzeniu z nałogów
Wielu specjalistów twierdzi, że odpowiednio dobrana psychoterapia wychodzenia z nałogu jest jedną z najefektywniejszych metod walki z uzależnieniem. Leczenie alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków czy nikotyny jest długie, ale skuteczne. Silna wola, samodyscyplina, plastry i tabletki antynikotynowe czy wsparcie bliskich w większości nie wystarczają. Uzależniony człowiek musi zrozumieć swój problem i mechanizmy nim rządzące…
Psychoterapia wychodzenia z nałogu w przypadku uzależnienia od papierosów
Choć wydaje się, że rzucenie palenia nie jest niczym skomplikowanym, wyzwaniu nie potrafi sprostać większość palaczy. Dlaczego? Ponieważ zamiast zrozumieć swoje uzależnienie, ludzie uciekają się do rozwiązań bazujących na nikotynowych preparatach.
Przeczytaj również: Jak może objawiać się depresja u nastolatków i gdzie udać się po pomoc dla nich?
– Rzucenie palenia nie jest zadaniem prostym, dlatego warto uświadomić sobie, mechanizmy rządzące naszym duchem i ciałem. Palenie papierosów powoduje wydzielanie w mózgu hormonów szczęścia, ponadto aktywuje układ nagrody i działa odprężająco. Są to powody, przez które rzucanie palenia jest szczególnie trudne w pierwszych dniach nikotynowej abstynencji. Do tego dochodzą przyzwyczajenie oraz czynniki środowiskowe, takie jak palący domownicy czy współpracownicy. Aby skutecznie rzucić palenie i wytrwać w postanowieniach potrzeba wiele siły i samozaparcia. Niekiedy potrzebna okazuje się pomoc specjalisty – mówi psychoterapeutka z Ośrodka Leczenia Uzależnień VIRTUS.
Psychoterapia wychodzenia z nałogów koncentruje się na wytłumaczeniu pacjentowi mechanizmów uzależnienia. Dzięki spotkaniom z psychoterapeutą palacz, alkoholik czy hazardzista zaczyna rozumieć motywy swojego działania. W efekcie łatwiej mu je kontrolować. Psychoterapia jest doskonałym rozwiązaniem także w leczeniu depresji. Co ciekawe, według psychoterapeutów na chorobę określaną mianem choroby cywilizacyjnej XXI wieku składają się indywidualne uwarunkowania biochemiczne organizmu, przebyte choroby, ale również problemy z wyżej wymienionymi uzależnieniami.
Przeczytaj również: Jak rozpoznać depresję ?
Czy psychoterapia w leczeniu depresji przynosi spodziewane efekty?
Jesteś smutny, choć nie masz ku temu wyraźnych powodów? W Twojej głowie pojawiają się czarne myśli, masz poczucie winy i wykazujesz zupełny brak chęci do działania? Nawet prozaiczne czynności wydają się ponad Twoje siły? Reaguj! Wyjście z depresji jest możliwe, choć wymaga odpowiednio dobranego leczenia. Pierwszym rozwiązaniem jest terapia farmakologiczna bazująca na lekach, drugim – terapia farmakologiczna połączona z psychoterapią, a trzecim – terapia psychologiczna ukierunkowana na zlokalizowanie problemów i lepsze zrozumienie siebie. Specjalista na podstawie dogłębnego wywiadu sam stwierdzi, która metoda w Twoim przypadku da najlepsze efekty.
Pamiętaj, że leczenie depresji wykazuje dużą skuteczność. Nie staraj się tłamsić emocji, nie udawaj przed rodziną i znajomymi, że problem nie istnieje. Nie pozwól wmówić sobie, że wyolbrzymiasz swój smutek. Piękny dom, pełna rodzina, pieniądze czy kariera nie gwarantują poczucia szczęścia. Czasami z pozoru spełnione osoby, zmagają się z silnymi epizodami depresyjnymi. Najważniejsze, byś zrozumiał, że to choroba, którą należy leczyć. Znajdź godnego zaufania terapeutę i rozpocznij proces leczenia.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana