Rola USG w diagnostyce medycznej

Spis treści
- Na czym polega USG?
- Jakie znaczenie dla medycyny ma badanie USG?
- Badania USG – wskazania i przeciwwskazania
Badanie USG jest często wykorzystywane w medycynie. Za jego pomocą można zaobserwować zmiany wewnątrz ciała człowieka. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego można mu być poddawanym już od najmłodszych lat. Większość ludzi miała kiedyś USG albo przynajmniej o nim słyszała. Ale jak ważne dla diagnostyki medycznej jest to badanie? Dowiedz się więcej.
Na czym polega USG?
Podczas badania ultrasonografem wykorzystuje się ultradźwięki. Powstały obraz umożliwia zaobserwowanie przekroju badanego obiektu, a co za tym idzie – ułatwia rozpoznanie ewentualnych zmian. USG mogą zostać poddane różne części ciała, np. nogi, jama brzuszna czy narządy płciowe.
Przeczytaj również: USG w diagnostyce medycznej
Jak tłumaczy pracownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej LAR-MED:
Podczas badania lekarz przesuwa głowicą po danej części ciała, a badania jest przedstawiany na monitorze. Aparat do badań USG Doppler wykorzystuje działania fal ultradźwiękowych. Zależnie od tego, jaka część ciała jest sprawdzana, badanie może przebiegać w pozycji leżącej, stojącej lub siedzącej.
Na wynik USG nie trzeba czekać, jest on dostępny od razu po badaniu.
Jakie znaczenie dla medycyny ma badanie USG?
USG to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Przyczyną jest jego uniwersalność – za jego pomocą można sprawdzić stan wielu różnych narządów. Dużą zaletą badania jest to, że jest nieszkodliwe dla pacjenta i można je powtarzać nawet wiele razy. Bezpieczeństwo jego wykonywania potwierdza fakt, że USG jest jednym z podstawowych badań kobiet w ciąży – pozwala ono kontrolować stan płodu. Szeroki zakres zastosowania, nieinwazyjność oraz dokładność wyniku sprawia, że badanie USG jest niezwykle ważne dla diagnostyki medycznej.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie badań USG w diagnostyce medycznej
Badania USG – wskazania i przeciwwskazania
Z racji tego, że USG to badanie bardzo uniwersalne, może występować wiele wskazań do jego wykonania. Jego celem jest wykrycie zmian chorobowych w organizmie człowieka, takich jak guzy czy torbiele. Wykonuje się je również jako badanie kontrolne, aby sprawdzić, czy leczenie przynosi zamierzony skutek. Pomaga to ustalić, jakie kolejne działania trzeba podjąć. Wskazaniem jest również ciąża – badanie ultrasonografem pozwala określić ewentualne nieprawidłowości, a także płeć dziecka. Nie ma wielu przeciwwskazań. Badania USG nie zaleca się jedynie w przypadku otwartych ran, złamań i innych uszkodzeń kości, a także poparzeń. Badanie z założenia ma być bezbolesne – jeśli zatem w jakiejś sytuacji wywołuje ból, nie powinno się go przeprowadzać.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie USG w diagnostyce medycznej
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Beata Rostkowska-Nadolska dr n. med. Gabinet Leczenia Uzależnień, Wszywanie Esperalu
woj. dolnośląskie Uzależnienia - leczenie51-637 Wrocław, Michałowskiego 9
-
Centrum neurorehabilitacji, komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC)
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja71-622 Szczecin, Parkowa 21
-
Praktyka Położnicza Sandra Wichowska
woj. mazowieckie Pielęgniarstwo - usługi05-825 Grodzisk Mazowiecki, Włocławska 41
-
Centrum Rehabilitacji SM w Bornem Sulinowie
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja78-449 Borne Sulinowo, Szpitalna 5