Różne badania serca płodu

Badanie pracy serca dziecka to bardzo ważny element profilaktyki prenatalnej. Można przeprowadzić je w bezpieczny i nieinwazyjny sposób. Przyszłe mamy nie powinny bagatelizować zagrożenia. Jeśli lekarz w porę wykryje wadę serca, może rozpocząć leczenie jeszcze przed porodem. Jednak jeśli badania nie będą regularnie wykonywane, maluszek może urodzić się z poważnymi zaburzeniami, co może zagrażać jego zdrowiu i życiu.
Dlaczego należy badać pracę serca dziecka?
Przyszłe mamy zazwyczaj nie zakładają, że ich maluszek może mieć problemy zdrowotne, ale nigdy nie można wykluczyć takiej możliwości. USG wykonuje się każdej kobiecie w ciąży na różnych etapach, ale dodatkowe badania można zlecić, jeśli istnieją poważne przesłanki za tym, że dziecko może na coś chorować. Są nimi między innymi:
- cukrzyca lub nadciśnienie ciążowe u matki,
- przyjmowane regularnie leki na choroby przewlekłe,
- walka z chorobami przewlekłymi,
- zajście w ciążę po 35 roku życia,
- rodzeństwo z wykrytymi wadami serca.
Badanie USG czy też echokardiografię serca dziecka można wykonać w dowolnej chwili. Jeśli pojawia się taka potrzeba, nie należy jej lekceważyć, ale jak najszybciej umówić się na termin u lekarza.
Jak można badać pracę serca płodu?
Badania pracy serca można przeprowadzić w bezpieczny i bezbolesny sposób w każdym gabinecie ginekologicznym. Najczęściej stosowaną metodą jest w tym przypadku USG, które pozwala przyjrzeć się wszystkim narządom płodu, a w ostatnim trymestrze dokładnie zmierzyć pracę serca. W ten sposób można zbadać także narządy rozrodcze matki. Równie ważne mogą okazać się badania pozwalające wykryć nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia dziecka. Przeprowadza się je także za pomocą USG około 25 tygodnia ciąży lub częściej, jeśli lekarz wyda takie zalecenia.
Badania prenatalne można wykonać w szpitalu lub w prywatnej placówce jak np. Specjalistyczna Praktyka Położnicza. Dobrze wyposażone gabinety mają często tę przewagę, że ze względu na nowoczesny sprzęt umożliwiają błyskawiczne odczytanie wyników i postawienie diagnozy. Im więcej możliwości ma lekarz, tym więcej błędów i problemów może wykluczyć. Odwiedzanie takich placówek regularnie jest szczególnie ważne, jeśli płód jest narażony w większym stopniu na wystąpienie wad serca. Jeśli matka nie chodzi na zalecone badania, nie będzie miała możliwości dowiedzenia się, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku. Niewykryte choroby mogą w przyszłości skutkować utrudnieniem codziennego funkcjonowania malucha lub znacznie poważniejszymi problemami.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
PSYCHIATRIA PSYCHOLOGIA Andrzej Wilk
woj. podkarpackie Lekarze - psychiatrzy39-200 Dębica, Legionów Polskich 6
-
Specjalistyczna Praktyka Lekarska DR N.Med.Danuta Jakubowska-Kowalska
woj. śląskie Lekarze - interniści42-575 Góra Siewierska, Górna 29
-
Joanna Tarabura-Dragon lek. med. Gabinet endokrynologiczny
woj. śląskie Lekarze - endokrynolodzy44-200 Rybnik, Kościuszki 9 lok. 2
-
Hipokrates Centrum medycyny pracy
woj. śląskie Lekarze - medycyna pracy43-100 Tychy, gen. De Gaulle'a 49