Skąd biorą się kurzajki?
Kurzajka, czyli inaczej brodawka wirusowa, powstaje w wyniku zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Może powstać w każdym miejscu na ciele. Zazwyczaj nie powoduje bólu, choć umiejscowiona na podeszwie stopy może sprawiać dyskomfort. Wirus HPV może również wywołać zmiany kancerogenne, dlatego ważna jest profilaktyka i odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia.
O wirusie brodawczaka ludzkiego, powstających przez niego kurzajkach i sposobach ich leczenia opowie specjalistka z gabinetu podologicznego w Gorzowie Wielkopolskim i Słubicach, zajmującego się kurzajkami na stopach, dłoniach, kolanach i łokciach – podolog Tatiana Waluk.
W jaki sposób można zarazić się wirusem HPV powodującym powstawanie kurzajek?
Wirusem brodawczaka ludzkiego można zarazić się poprzez kontakt z osobą zarażoną przy niskiej własnej odporności. Szacuje się, że nawet 10% ludzi jest nosicielami tego wirusa. Wystarczy kontakt fizyczny z chorym lub dotknięcie przedmiotów, na których wirus mógł pozostać – ręczników lub nieodpowiednio zdezynfekowanych narzędzi kosmetycznych. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny.
Uważajmy też w miejscach, w których codziennie przebywa wiele osób – w szatniach czy na basenach. Noszenie klapek nie tylko uchroni nas przed grzybicą stóp, ale również przed zarażeniem się HPV.
Jak rozpoznać kurzajkę?
Brodawki wirusowe przyjmują formę narośli na skórze, zazwyczaj o nieco zmienionym kolorze. Są raczej bezbolesne i często mylone z odciskami, choć umiejscowione w nietypowych miejscach mogą powodować dyskomfort. Nie wyglądają także estetycznie – dlatego warto się ich pozbyć. Mogą się pojawiać zarówno na twarzy, stopach, jak i w miejscach intymnych. Na kurzajki powstające w okolicach krocza zwracajmy szczególną uwagę, ponieważ mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe.
Leczenie kurzajek
Pozbycie się kurzajek jest trudne, ponieważ mogą nawracać. Stosuje się kilka rozwiązań: krioterapię, elektrokoagulację, środki farmaceutyczne oraz środki naturalne, działając bezpośrednio na zakażone miejsce.
Zabiegi przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach podologicznych są niemal bezbolesne i dość szybkie, dlatego nawet jeśli będziemy odczuwać w trakcie ból, nie trwa on zbyt długo. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie albo bąbel jak po oparzeniu – jednak dolegliwości szybko ustępują.
Niezależnie od miejsca powstawania kurzajek oraz ich umiejscowienia, warto każdorazowo skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wdrożymy odpowiednie leczenie i pozbędziemy się problemu szybko i skutecznie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana