Stomatologiczne zabiegi profilaktyczne – Na czym polegają

Spis treści
Stomatologiczne zabiegi profilaktyczne są bardzo ważnym elementem dbania o stan swoich zębów. Wykonywane przez dentystę zabiegi profilaktyczne służą dokładnemu wyczyszczeniu zębów z zalegających na nich płytki oraz kamienia nazębnego oraz z dodatkowego zabezpieczenia zębów przed rozwojem bakterii próchnicowych. Wybór odpowiedniego w danej sytuacji zabiegu lub zabiegów zależy od stanu naszych zębów i decyzja zależy od lekarza stomatologa. W naszym artykule opisujemy na czym polegają najczęściej wykonywane zabiegi profilaktyczne.
Skaling i piaskowanie zębów
Pierwszymi z omawianych przez nas zabiegów są skaling oraz piaskowanie zębów, czyli odpowiednio czyszczenie zębów z odkładającego się kamienia oraz z zalegającej płytki nazębnej. Zabiegi te są bardzo ważnym elementem wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Przeczytaj również: Fluoryzacja zębów - jak działa i dla kogo jest polecana?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Dentystycznej Jardent w Iławie: Piaskowanie oraz skaling zębów są uzupełnieniem domowej higieny jamy ustnej. Niestety nawet najdokładniej wykonywane samodzielnie zabiegi czyszczenia czy nitkowania zębów nie dają całkowitej skuteczności i nie pozwalają całkowicie pozbyć się gromadzącej na zębach płytki nazębnej, która z czasem twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Warto także zauważyć że odkładającego się kamienia nazębnego nie można usunąć samodzielnie przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. Skaling jest jedyną metodą która to umożliwia.
A na czym dokładnie polegają oba zabiegi profilaktyczne? Zaczniemy właśnie od skalingu. W tej metodzie do usunięcia kamienia nazębnego stosuje się fale ultradźwiękowe, które oprócz kamienia usuwają także wszystkie inne znajdujące się na zębach nieczystości. W efekcie zabiegu zęby pacjenta są idealnie gładkie i na jakiś czas zabezpieczone przed dalszym odkładaniem się płytki nazębnej. Do piaskowania zębów stosuje się z kolei będącą pod wysokim ciśnieniem mieszaninę wody ze specjalnym proszkiem. Który umożliwia bardzo dokładne usuniecie z zębów płytki oraz osadu nazębnego.
Przeczytaj również: Fluoryzacja zębów - jakie są korzyści i dla kogo jest polecana?
Fluoryzacja zębów
Kolejnym często wykonywanym w gabinetach zabiegiem profilaktycznym jest fluoryzacja zębów. Większość z nas zapewne pamięta fluoryzację jeszcze ze szkoły podstawowej. W „dorosłym” wydaniu zabieg ten jednak wygląda nieco inaczej. Nie musimy już bowiem samodzielnie czyścić zębów pastą ze zwiększoną dawką fluoru, ale robi to za nas stomatolog poprzez nałożenie na nasze zęby warstwy specjalnego preparatu z fluorem. Sam zabieg ma na celu oczywiście dodatkowe zabezpieczenie zębów przed rozwojem choroby próchnicowej.
Przeczytaj również: Czy piaskowanie zębów może stwarzać ryzyko uszkodzenia szkliwa?
Lakowanie bruzd zębowych
Ostatnim zabiegiem profilaktycznym, który chcielibyśmy dziś dokładniej opisać jest lakowanie bruzd zębowych. Zabieg ten polega na dokładnym zabezpieczeniu poprzez pokrycie lakiem wszystkich znajdujących się na zębach szczelin i bruzd. Ten bardzo prosty zabieg pozwala skutecznie zapobiec powstawaniu próchnicy w tych trudno dostępnych miejscach.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Teresa Żak Dr Nauk Med. Spec. Endokrynolog Gabinet
woj. dolnośląskie Lekarze - endokrynolodzy53-330 Wrocław, Energetyczna 8 lok. 1
-
Jarosław Andrychowski Gabinet lekarski Konsultant Neurochirurg
woj. mazowieckie Lekarze - neurochirurdzy01-864 Warszawa, Kochanowskiego 8B lok. 84
-
Anna Bielec-Michałowska Prywatny Gabinet Chirurgiczny
woj. opolskie Lekarze - chirurdzy45-052 Opole, Oleska 13 lok. 1
-
Specjalistyczna praktyka lekarska Jolanta Krauze. Specjalista chorób wewnętrznych Kardiolog
woj. śląskie Lekarze - kardiolodzy41-400 Mysłowice, Fryderyka Chopina 22 lok. 1