Torbiel jajnika

Spis treści
Torbiel jajnika to przypadłość, z którą boryka się wiele kobiet w różnym wieku. Chociaż w większości przypadków cysty nie są groźne należy je regularnie kontrolować. Bagatelizowane mogą przekształcić się w nowotwór.Przyczyny
Torbiele mają postać niewielkich cyst, których pojawienie się ma zwykle charakter bezobjawowy. Na jajnikach powstają na skutek niepękania pęcherzyka Graafa uwalniającego komórkę jajową. W efekcie jego ściany wyraźnie się pogrubiają, produkując estrogeny. Niekiedy powstające w ten sposób cysty samoczynnie się wchłaniają pod koniec cyklu.Objawy
Powstawanie torbieli na jajnikach zachodzi zwykle bezobjawowo. Kobieta nie czuje, że pęcherzyk Graafa nie pęka. Dopóki nie podda się transwaginalnemu USG, tak naprawdę może nie wiedzieć o swoim problemie. Warto jednak mieć świadomość, że torbiel jajnika z czasem może się powiększać, uzyskując nawet rozmiar pomarańczy. Istnieje także prawdopodobieństwo jej pęknięcia, efektem czego pojawi się silny ból lub krwawienie z dróg rodnych (w terminie innym niż spodziewana miesiączka).Kobiety, u których na jajnikach rozwinęła się torbiel, mogą także odczuwać delikatne pobolewania. Uskarżają się również na nieregularne miesiączki lub obfite krwawienia – mogące utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Wśród objawów spotykana jest także zwiększona częstotliwość oddawania moczu, zaparcia lub wzdęcia.
Leczenie
Torbiel jajnika bardzo często wykrywana jest przypadkowo, podczas rutynowego USG narządów rodnych. Diagnozę można postawić również na podstawie przeprowadzonej laparoskopii.Jeżeli torbiel jajnika okaże się zmianą niegroźną, wówczas istnieją spore szanse, że w kolejnych cyklach miesiączkowych sama się wchłonie. Niektórzy ginekolodzy podają zalecają jednak przyjmowanie leków hormonalnych, antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych.
Jeśli natomiast cysta rozrasta się do większych rozmiarów, koniecznością jest jej usunięcie. Wskazaniem do przeprowadzenia operacji jest ryzyko pęknięcia torbieli jajnika, czego konsekwencją byłoby wewnętrzne krwawienie skutkujące zakażeniem narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Wskazaniem do usunięcia torbieli jest także ryzyko przekształcenia się jej w nowotwór – dotyczy to przede wszystkim kobiet po 45. roku życia.
W sporadycznych przypadkach wycina się nie samą torbiel, lecz cały jajnik (niekiedy nawet oba przydatki).
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Klinika MEDOZ Podolog
woj. kujawsko-pomorskie Podologiczne usługi85-229 Bydgoszcz, Garbary 5 lok. L1
-
Prof. dr hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk
woj. małopolskie Lekarze - kardiolodzy30-347 Kraków, Brożka 1
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Lekarze - ortopedzi05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34
-
Krystyna Sidorowicz Specjalistyczny Gabinet Lekarski
woj. śląskie Lekarze - kardiolodzy42-217 Częstochowa, Focha 4/6a