W jaki sposób zapobiegać bólom kręgosłupa
Bóle kręgosłupa niezaprzeczalnie są jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych społeczeństw krajów rozwiniętych. Odczuwanie nawracającego bólu karku czy krzyża jest bardzo trudne dla każdego. Ból ten bowiem nie pozwala na normalne funkcjonowanie, wykonywanie obowiązków w pracy czy nawet zwykłych codziennych trudności. Z tego względu warto jest poznać metody jego zapobiegania.
Dlaczego odczuwamy ból?
Przyczyny powstawania bólu w okolicach kręgosłupa są bezpośrednio powiązane z metodami jego zapobiegania, z tego względu warto jest najpierw się dowiedzieć, dlaczego w ogóle odczuwamy tego typu bóle. Dziś wiemy zdecydowanie więcej na ten temat niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dzięki wieloletnim pracom klinicznym nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Na podstawie pracy z pacjentami doszedł on do wniosku, że aż 97 proc. wszystkich odczuwanych przez nich bólów ma podłoże mechaniczne, natomiast tylko 2-3 proc. jest związane z jakimiś chorobami ogólnoustrojowymi.
Przeczytaj również: Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
Było to bardzo ważne odkrycie, ponieważ bólowi o podłożu mechanicznym można w łatwy sposób zapobiec, oczywiście jeżeli uda się precyzyjnie określić jego przyczynę. Bóle te są spowodowane mikrouszkodzeniami zachodzącymi w obrębie kręgosłupa. Do ich powstawania dochodzi najczęściej podczas wykonywania codziennych czynności, ale co ciekawe najpoważniejszą przyczyną jest nieutrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, garbienie się, a także nieprawidłowe pochylanie. Wieloletnie powtarzanie tych błędów powoduje, że kręgosłup traci swoją naturalną postawę, na rzecz postawy przygiętej, dochodzi do powstawania wspominanych mikrouszkodzeń, a pacjenci zaczynają odczuwać ból.
Przeczytaj również: W jakim wieku najczęściej odczuwamy bóle w okolicach kręgosłupa
Jak poradzić sobie z bólem
Opracowana przez Nowozelandczyka i nazwana jego imieniem Metoda McKenziego, skupia się przede wszystkim na dokładnej diagnozie problemu. Po wskazaniu, w którym fragmencie kręgosłupa doszło do uszkodzenia dysku, posiadający certyfikat Instytutu McKenziego terapeuta jest w stanie zalecić pacjentowi działania, które pozwolą na wyeliminowanie bólu. Zalecenia te zazwyczaj składają się z dwóch elementów. Po pierwsze edukacji pacjenta dotyczącej przyjmowania prawidłowej postawy ciała, a po drugie samodzielne wykonywanie indywidualnie dobranych ćwiczeń, które umożliwiają cofnięcie zaistniałych zmian.
Więcej na temat metody McKenziego można przeczytać na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego w Poznaniu – www.mckenzie.pl
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana