Właściwości i zastosowanie markerów kardiologicznych
Diagnostyka medyczna jest niezwykle ważnym elementem w procesie leczenia chorób. Wczesne wykrycie nieprawidłowości często sprzyja szybszemu wyleczeniu danej dolegliwości. Diagnoza jest ważna np. w takiej dziedzinie jak kardiologia, bo przecież serce to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka. W wykrywaniu chorób z nim związanych pomagają m.in. markery kardiologiczne.
Co to są markery kardiologiczne?
Markery sercowe to składnik ludzkiego ciała, który znacznie ułatwia zdiagnozowanie chorób kardiologicznych. Są to komórki mięśnia sercowego, których stężenie we krwi zależy od stanu serca. Jeśli jest ich za dużo, znaczy to, że narząd ten jest uszkodzony lub przeciążony. Jednymi z najczęściej używanych markerów kardiologicznych są mioglobina, CK-MB i troponiny. W zależności od czasu, który upłynął od uszkodzenia mięśnia sercowego, stężenie markerów wzrasta, a po osiągnięciu maksimum zaczyna maleć, aż w końcu wraca do stanu początkowego.
Zastosowanie markerów sercowych
Główną funkcją markerów kardiologicznych jest pomoc w zdiagnozowaniu zawału serca, a także innych chorób i uszkodzeń dotyczących tego narządu. Poza tym dostarczają wielu przydatnych informacji o sercu, takich jak jego wielkość, sylwetka i praca. Pozwalają one także określić ryzyko wystąpienia problemów dotyczących tego mięśnia w przyszłości. Dodatkowo pomagają w kontrolowaniu przebiegu choroby pacjenta i dobraniu najlepszej metody leczenia.
Kiedy wykonać badanie?
Badanie za pomocą markerów kardiologicznych wykonuje się u ludzi, u których występuje podejrzenie choroby związanej z sercem. Można przeprowadzić je nawet wówczas, kiedy objawem jest ból w klatce piersiowej. Markery sercowe wykorzystuje się również przy podejrzeniu m.in. zawału, ostrego zespołu wieńcowego (OZW), a także żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Badanie za pomocą markerów kardiologicznych, to jedno z działań podejmowanych przez Centrum Medyczne Endo-Med we Wrocławiu. Objawami zawału są m.in. silny ból, osłabienie, niepokój, kołatanie serce i reakcja podobna do tej przed omdleniem. W przypadku OZW są to np. ucisk w klatce piersiowej, spłycony oddech i mdłości. Przy zakrzepicy objawy są zależne od rodzaju choroby – mogą przyjmować formę bólu i obrzęku nóg, zaczerwienienia, a także zasinienia skóry.
Trzeba pamiętać o tym, że żadnych niepokojących objawów nie wolno ignorować. Warto jak najszybciej udać się do lekarza, aby sprawdzić wszelkie nieprawidłowości i jak najszybciej podjąć ich leczenie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana