Właściwości olejku anyżowego

Olejek anyżowy to naturalny olejek eteryczny, który otrzymywany jest z dojrzałych, suchych owoców anyżu. Pozyskuje się go metodą destylacji parą wodną. Olejek anyżowy stosowany jest w wielu gałęziach przemysłów jako naturalna substancja zapachowa, wykorzystuje się go między innymi w przemyśle perfumeryjnym, spożywczym i farmaceutycznym. W naturalnej formie możemy wykorzystywać go do inhalacji, ale nie tylko. Jakie właściwości olejku anyżowego warto znać?
Zastosowanie olejku anyżowego w domowych pieleszach
Jak już wspomnieliśmy we wstępie, olejek anyżowy możemy swobodnie wykorzystywać do inhalacji. Niektóre olejki eteryczne są naprawdę pomocne w zwalczaniu objawów przeziębienia, grypy, zapalenia zatok i podobnych dolegliwości; potrafią łagodzić kaszel, ułatwiać oddychanie, zmniejszać uciążliwy katar. Do grupy takich olejków na szczególną uwagę zasługuje właśnie olejek anyżowy, a dodatkowo eukaliptusowy i tymiankowy. Olejek anyżowy możemy dodać też do kąpieli, użyć do masażu (oczywiście po uprzednim rozcieńczeniu go w innym oleju, np. migdałowym), ponieważ działa rozgrzewająco, rozluźniająco i przeciwreumatycznie, stymulując krążenie krwi i zmniejszając odczuwanie bólu.
Uprawa i zbiór anyżu
Jak mówią nam specjaliści z firmy Naturalne Aromaty 2, rośliny anyżu najlepiej czują się w pełnym słońcu, w ciepłych miejscach osłoniętych przed silnym wiatrem. Uprawia się go przede wszystkim w Azji; w Polsce uprawiany jest bardzo rzadko. Anyż najlepiej rośnie na żyznych glebach, na podłożu o pH 6,0-6,7. To jednoroczna roślina, którą uprawia się z nasion wysiewanych bezpośrednio do gruntu, najlepiej wysiewać ją w marcu lub kwietniu. Młode rośliny anyżu są delikatne, dlatego też nie należy ich przesadzać. Nasiona anyżu najlepiej kiełkują w temperaturze 20-25 st. C w glebie regularnie i równomiernie nawadnianej. Ścina się tzw. baldachy, kiedy są już w pełni wykształcone, lecz wciąż zielone – zależy nam na tym, by zebrać je, zanim nasiona zaczną się osypywać. Olejek anyżowy powstaje z wysuszonych już, łatwo kruszących się nasion oczyszczonych z łusek. Trzeba przy tym zaznaczyć, że suche nasiona anyżu w standardowych pojemnikach (szczelnie zamkniętych) można przechowywać jedynie przez kilka miesięcy.
Wybór olejków eterycznych na rynku jest naprawdę szeroki, dlatego każdy z powodzeniem znajdzie wśród nich coś dla siebie – produkt o przyjemnym dla naszych zmysłów zapachu, produkt dobry dla zdrowia, o korzystnym działaniu dla naszego ciała i umysłu; olejek eteryczny do masażu, do użycia jako dodatek do kosmetyków, jako lek, dodatek do kuchni itd.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rehabilitacja Majowe NZOZ
woj. zachodniopomorskie Rehabilitacja70-786 Szczecin, Iwaszkiewicza 89 lok. 95
-
Gabinet Medycyny Estetycznej,Dermatologii i Alergologii prof. dr hab. med. Romuald Olszański
woj. pomorskie Medycyna estetyczna81-361 Gdynia, Władysława IV 38b lok. 18
-
Joanna Piotrowska Pracownia protetyczna
woj. mazowieckie Protetyczne usługi96-300 Żyrardów, kpt. Pałaca 47 lok. 12