Wskazania i przebieg zabiegu usuwania gradówek

Gradówka to niewielki guzek, który czasami pojawia się na powiece (dolnej lub górnej). Zdarza się, że gradówka może zniknąć samoistnie. Nie są to jednak zbyt częste przypadki. Najczęściej najlepszą drogą do pozbycia się niechcianego gościa jest jej usunięcie operacyjne.
Co to jest gradówka?
Gradówka ma postać niewielkiego guzka, który powstaje na powiece. W jego wnętrzu znajduje się masa o galaretowatej konsystencji. Tworzą ją krew wraz z ropną wydzieliną. Przyczyną tworzenia się gradówek jest stan zapalny gruczołu Meiboma (tarczkowego). Sam guzek nie jest bolesny. Jednak fakt, iż może on rosnąć i twardnieć sprawia, że u pacjenta pojawia się mniej lub bardziej wyraźny dyskomfort. Inną przyczyną tworzenia się gradówek może być niedoleczenie jęczmienia zewnętrznego. Statystycznie, osobami, u których gradówki występują częściej są pacjenci z trądzikiem różowatym.
Jak wygląda zabieg usunięcia gradówki i jakie są wskazania do jego przeprowadzenia?
Choć sam termin „zabieg operacyjny” brzmi dość groźnie, to samo usunięcie gradówki jest wyjątkowo proste i zajmuje dosłownie chwilę. Po podaniu znieczulenia miejscowego nacina się skórę i usuwa się starannie zawartość gradówki, by uniemożliwić jej ponowne odrośnięcie. Czynność ta nosi nazwę „łyżeczkowania gradówki”. Po wszystkim pacjent otrzymuje antybiotyk w postaci maści, a na oko nakładany jest opatrunek. Podczas zabiegu zasadniczo nie zakładane są szwy chirurgiczne. Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu usunięcia gradówki jest jej odporność na wdrożone leczenie farmakologiczne. Dla wielu pacjentów istotne są także kwestie typowo estetyczne, ponieważ gradówka wyjątkowo mocno (nomen omen) rzuca się w oczy.
Jeśli na twojej powiece pojawiła się gradówka lub pojawia się ona w sposób nawracający, koniecznie odwiedź gabinety lekarskie Pawlik działające na terenie Poznania. Więcej szczegółowych informacji na ich temat znajdziesz wchodząc na stronę internetową.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Artroskopia Ortopedia Sportowa I Specjalistyczna Sp. z o.o. Sp.k.
woj. mazowieckie Przychodnie specjalistyczne00-100 Warszawa, Przechodnia 2 lok. U7
-
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Koszalinie
woj. zachodniopomorskie Przychodnie specjalistyczne75-640 Koszalin, Zwycięstwa 204a