Wskazania i przeciwwskazania do wykonania tomografii zębów
Gdy zwykłe badanie RTG i inne metody diagnostyczne okazują się niewystarczające, stomatolog może zdecydować się na wykonanie tomografii komputerowej zębów. W jej wyniku otrzymuje bowiem trójwymiarowy, wyjątkowo dokładny obraz umożliwiający ocenę stanu uzębienia, szczęki i żuchwy. Na czym polega to badanie, kiedy się je stosuje, a dla kogo nie jest wskazane?
Na czym polega tomografia stożkowa zębów?
Termin CBTC oznacza tomografię wiązki stożkowej, popularnie zwaną tomografią zębów. To metoda diagnozowania obrazowego wykorzystująca wiązkę promieniowania o kształcie stożka. W czasie badania lampa rentgenowska wykonuje obrót wokół głowy pacjenta, co pozwala na uzyskanie szczegółowego obrazu wybranej okolicy. Skany można przekształcić na zdjęcie 3D zębów, co ułatwia stomatologowi obejrzenie struktur zębowych pod każdym kątem i niweluje problem nakładania się tkanek występujący na zwykłych obrazach RTG.
Przeczytaj również: Czy badania kliniczne są bezpieczne?
Kiedy zaleca się wykonanie badania tomograficznego?
Tomografia komputerowa zębów sprawdza się w wielu dziedzinach stomatologii, między innymi endodoncji, ortodoncji, protetyce czy implantologii, a także stomatologii zachowawczej, ponieważ pozwala precyzyjnie planować i przeprowadzać zabiegi, znacznie redukując ryzyko powikłań. Wśród wskazań do przeprowadzenia CBTC znajdują się:
Przeczytaj również: Różne badania serca płodu
- diagnostyka zębów zatrzymanych i nadliczbowych;
- planowany zabieg implantacji;
- leczenie ortodontyczne;
- skomplikowane leczenie kanałowe;
- urazy twarzoczaszki;
- schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych;
- patologiczne procesy w obrębie tkanki kostnej szczęki lub żuchwy
- i wiele innych.
Badanie tomograficzne pozwala jak na dłoni dostrzec zmiany próchnicze i nowotworowe, torbiele, ułożenie kanałów zębowych, przewlekłe procesy zapalne, nawet najdrobniejsze złamania i ubytki kostne oraz zmiany okołowierzchołkowe.
Jakie są przeciwwskazania do CBCT?
Tomografia wiązki stożkowej jest badaniem bezbolesnym, szybkim – trwa zaledwie kilka sekund – oraz niewymagającym wcześniejszego przygotowania. Można ją wykonać w wielu nowoczesnych gabinetach takich jak np. rodzinny gabinet stomatologiczny Famidental w Oławie. Ponadto CBCT jest całkowicie bezpieczne dla pacjentów dzięki niskiej dawce promieniowania, jaka jest emitowana przez urządzenie.
Jedynym przeciwwskazaniem do tomografii komputerowej zębów jest ciąża. Pacjentkom spodziewającym się dziecka zaleca się przesunięcie tego badania na czas po porodzie, chyba że ich życie jest zagrożone, a korzyści z wykonania CBTC są większe niż ryzyko narażania płodu na promieniowanie, co na szczęście zdarza się bardzo rzadko.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana