Współczesne metody leczenia prostaty - HoLEP
Wraz ze starzeniem się organizmu i zachodzącymi zmianami fizjologicznymi zmienia się również funkcjonowanie prostaty. U wielu mężczyzn dochodzi do jej przerostu, co powoduje ucisk pęcherza moczowego, a w efekcie kłopoty z oddawaniem moczu. Jednym z najnowocześniejszych i najczęściej polecanych przez urologów sposobów leczenia prostaty jest metoda HoLEP.
Na czym polega leczenie prostaty metodą HoLEP?
Zabieg leczenia prostaty metodą HoLEP, który fachowo nazywa się laserową enukleacją HoLEP lub holmową laserową chirurgią prostaty, polega na zmniejszeniu objętości prostaty przy pomocy lasera holmowego. Wykonuje się go najczęściej u mężczyzn ze zdiagnozowanym łagodnym przerostem gruczołu krokowego, a rzadziej – jego nowotworem. Pomaga również w przypadku kamicy pęcherza moczowego czy powracających infekcji układu moczowego, a także w przypadku zatrzymania moczu, które powoduje konieczność utrzymywania cewnika w pęcherzu. Ponadto laserowe leczenie prostaty metodą HoLEP jest odpowiednie dla pacjentów przyjmujących na stałe leki przeciwkrzepliwe, którzy z tego powodu nie mogą poddać się zabiegowi TURP (przezcewkowej resekcji prostaty).
Przeczytaj również: Najczęstsze problemy urologiczne mężczyzn
Zabieg laserowej enukleacji prostaty HoLEP wykonywany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym (od pasa w dół) i trwa zazwyczaj od 40 minut do 2 godzin. Podczas zabiegu urolog wprowadza do cewki moczowej pacjenta specjalne urządzenie zwane resektoskopem. Pozwala ono na kontrolowanie tego, co dzieje się w cewce i pęcherzu na ekranie monitora. Następnie przy pomocy włókna laserowego urolog w całości odpreparowuje rdzeń prostaty, aby z zastosowaniem kolejnego urządzenia, moreceletora, podzielić go na niewielkie kawałki, a następnie usunąć tkankę gruczołu przez cewkę moczową. Zewnętrzna część cewki moczowej w obrębie prostaty pozostaje nienaruszona.
Przeczytaj również: Czym są badania uroflowmetryczne?
Zalety zabiegu enukleacji prostaty HoLEP
Zabieg enukleacji prostaty HoLEP, który wykonuje na przykład Gabinet Urologiczny dr n. med. Rafała Bogackiego w Tychach, jest aktualnie najczęściej rekomendowaną przez urologów metodą operowania prostaty. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, jest to procedura bezpieczna – powoduje minimalne ryzyko krwawienia i konieczności transfuzji krwi. Po drugie, w porównaniu do innych metod, takich jak TURP, czas cewnikowania jest znacznie skrócony. U 90% pacjentów cewnik usuwany jest już następnego dnia po zabiegu. Po trzecie, zabieg holmowej laserowej chirurgii prostaty gwarantuje lepszy efekt urodynamiczny. Tuż po zabiegu u pacjentów obserwowany jest lepszy przepływ moczu oraz większy komfort podczas jego oddawania.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana