Z czego wykonuje się probówki do wymazów?

Funkcjonowanie placówek medycznych wymaga nie tylko dużej ilości specjalistycznego sprzętu pozwalającego na wykonywanie zabiegów, ale także wielu akcesoriów umożliwiających skuteczną diagnostykę. Wśród nich szczególnie potrzebne są wszelkiego rodzaju produkty laboratoryjne, dające możliwość pobierania krwi, moczu czy innych wydzielin, które muszą być zebrane, transportowane i przechowywane z użyciem odpowiednich probówek oraz pojemników.
Dlaczego probówki do wymazów są niezbędne i z jakich materiałów się je produkuje?
Pobieranie od pacjentów próbek, które zostaną przesłane do analizy laboratoryjnej, wiąże się z koniecznością zabezpieczenia ich przed wpływem czynników zewnętrznych, mogących zafałszować otrzymany wynik. W przypadku wielu chorób zebrany materiał stanowi również pewne zagrożenie dla osób, które mogą się z nim stykać, ze względu na obecność niebezpiecznych patogenów – wirusów, bakterii lub ich form przetrwalnikowych. W praktyce laboratoryjnej konieczne jest więc stosowanie wytrzymałych oraz szczelnych probówek do wymazów, w których zmieszczą się wykorzystane wymazówki. Powinny one być również łatwe w użytkowaniu, a także dawać możliwość wyraźnego oznaczenia próbek.
Sprzęt laboratoryjny musi być wykonywany z materiału, który nie zafałszuje wyników badań, np. wchodząc w reakcję z pobraną substancją, a jednocześnie okaże się wytrzymały na uszkodzenia, dzięki czemu nawet upuszczenie probówki nie spowoduje wydostania się potencjalnie groźnych patogenów. Wymogi te spełniają znakomicie tworzywa sztuczne, np. polistyren lub polipropylen. Wykonuje się z nich probówki do wymazów w wersjach z gwintem, zamykane zakręcanym wieczkiem lub bez gwintu, które mogą być zamykane za pomocą wciskanego korka. Nakrętki oraz korki do probówek powstają zwykle z polipropylenu albo polietylenu.
W jaki sposób powstają probówki do wymazów?
Probówki do wymazów wytwarzane z tworzyw sztucznych ze względu na swój kształt są produkowane w technologii wtryskiwania. Półproduktem do ich wytworzenia jest granulat tworzywa sztucznego. W specjalnych urządzeniach jest on podgrzewany do temperatury, w której dochodzi od jego uplastycznienia. Następne półpłynne tworzywo jest sprężane oraz wprowadzane do form wtryskowych, których wewnętrzna struktura odtwarza kształt gotowego wyrobu. Gdy tworzywo wtryśnięte do formy zastygnie, jest ona otwierana, a wyrób wyjmowany i po całkowitym wychłodzeniu gotowy do pakowania. W przypadku wyrobów medycznych cały proces jest nadzorowany pod względem zachowania antyseptyczności, a w razie potrzeby przed zapakowaniem wykonuje się sterylizację. Wytwórcą wyrobów przeznaczonych do użytku medycznego jest m.in. firma NOEX – producent sprzętu i akcesoriów laboratoryjnych, która oferuje szeroki wybór artykułów przeznaczonych dla branży medycznej.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Metalowiec Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
woj. opolskie Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt46-100 Namysłów, Fabryczna 2
-
Rafał Rosłaniec Systemy Medyczne
woj. mazowieckie Medyczna aparatura, materiały05-400 Otwock, Kaczeńców 3
-
AS Aparaty Słuchowe Anna Grzywacz
woj. zachodniopomorskie Słuchowe aparaty71-435 Szczecin, Krasińskiego 101