Z jakimi problemami zgłosić się do neurologa?
Neurologia to obszerna dziedzina medycyny, zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wielu chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach na tle nerwowym i wymagają konsultacji z lekarzem neurologiem? Jakie schorzenia leczy ten specjalista i jak wygląda badanie? Wyjaśniamy w artykule.
Jakie choroby leczy neurolog?
O ile większość ludzi wie, że neurologia jest dziedziną medycyny zajmującą się układem nerwowym, o tyle mało kto orientuje się, jakie dokładnie choroby leczy neurolog. Do najczęstszych chorób leczonych przez tego specjalistę zalicza się:
Przeczytaj również: Zaburzenia neurologiczne. Jak rozpoznać chorobę?
- zespoły otępienne (np. choroba Alzheimera);
- choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane);
- zaburzenia napadowe (np. padaczka);
- zakażenie układu nerwowego;
- rwę kulszową;
- guzy (np. glejak).
Neurolodzy często współpracują z psychiatrami, którzy z kolei zajmują się schorzeniami układu nerwowego od strony biochemicznej mózgu, w kontekście całości. Na badanie neurologiczne w Jarocinie można się umówić w przychodni specjalistycznej MEDAN.
Przeczytaj również: Metody diagnostyki chorób neurologicznych
Kiedy iść do neurologa?
Zakres diagnozowanych i leczonych chorób jest w neurologii bardzo szeroki. Z tym wiąże się też różnorodność objawów, które towarzyszą tego typu schorzeniom. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do neurologa z następującymi dolegliwościami:
Przeczytaj również: Jakie choroby mózgu mogą wywoływać otępienie?
- zawroty i bóle głowy;
- zaburzenia równowagi;
- omdlenia i zaburzenia przytomności oraz świadomości;
- problemy z koordynacją i pamięcią;
- nerwobóle, drżenie i kurcze mięśni;
- zaburzenia czucia;
- zaburzenia funkcjonowania zwieraczy.
Warto pamiętać, że powyższe symptomy mogą, ale nie muszą świadczyć o występowaniu zmian w układzie nerwowym. Szczegółowa diagnoza stawiana jest po dokładnym wywiadzie i zwykle po dodatkowych specjalistycznych badaniach.
Przebieg wizyty
Badanie neurologiczne obejmuje wywiad lekarski i badanie przedmiotowe. Po uzyskaniu od pacjenta informacji na temat objawów czy przebytych i występujących chorób, lekarz przechodzi do oceny czynności nerwów i ogólnego stanu zdrowia. W tym celu neurolog mierzy ciśnienie krwi, osłuchuje klatkę piersiową i bada jamę brzuszna. Następnie kontroluje prawidłowe funkcjonowanie gałek ocznych, czucie w różnych rejonach twarzy, prawidłowość odruchów i siły mięśniowej. Te ostatnie badania przeprowadza się z zastosowaniem słynnego młotka neurologicznego. Niektóre testy wymagają od pacjenta wykonania ruchów kończynami lub stania w określonej pozycji np. z zamkniętymi oczami. Chociaż badanie może wydawać się skomplikowane, jest ono całkowicie bezbolesne i nie należy się go obawiać.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana