Zastosowanie mikroskopów endotelialnych i konfokalnych w okulistyce
Mikroskopy endotelialne (spekularne)
Mikroskopy endotelialne (lub endothelialne) wykorzystywane są do oceny pojedynczej warstwy komórek śródbłonka rogówki. Warstwa ta pełni szczególną rolę i jest niezwykle istotna dla prawidłowego działania rogówki oka. Wewnętrzna powłoka rogówki stanowi barierę pomiędzy przezroczystą rogówką a płynem komory przedniej. Jest więc odpowiedzialna za odpowiedni przepływ płynu oraz za to, czy rogówka ma zawsze odpowiednią grubość, co jest istotne w załamywaniu światła i tworzeniu ostrego obrazu w siatkówce oka. Rogówka jako jedyna tkanka w ludzkim organizmie nie posiada naczyń krwionośnych, zatem warstwa komórek śródbłonka jest również odpowiedzialna za transport tlenu i środków odżywczych z płynu komorowego.
Badanie śródbłonka przy użyciu mikroskopu endotelialnego jest całkowicie zautomatyzowane i bezinwazyjne. Urządzenie precyzyjnie ocenia morfologię i ilość komórek śródbłonka, a także pachymetrię, tzn. jej grubość. W trakcie badania urządzenie w żadnym momencie nie dotyka oka pacjenta, dzięki czemu badanie jest całkowicie bezpieczne i nie niesie zagrożenia uszkodzenia rogówki lub przenoszenia chorób bakteryjnych.
Przeczytaj również: Charakterystyka unitów okulistycznych
Mikroskopy konfokalne
Mikroskopy konfokalne to stosunkowo nowa technologia diagnostyki okulistycznej, która umożliwia uzyskanie w czasie rzeczywistym optycznych przekrojów tkanki rogówki na poziomie komórkowym.
Przeczytaj również: Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE): kiedy warto się na nią zdecydować?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, jednego z największych w Polsce dystrybutorów markowych urządzeń okulistycznych i optycznych:
Mikroskopy konfokalne dopiero zaczynają wchodzić na nasz rynek. W szybkim czasie powinny jednak stać się narzędziem, które zastąpi stosowane do tej pory lampy szczelinowe. Wykorzystywana w nich mikroskopia świetlna ma bowiem pewne ograniczenia sprawiające, że nie ma możliwości uzyskania większego powiększenia obrazu niż 40-krotne. Innowacją w mikroskopie konfokalnym jest to, że do obiektywu urządzenia dochodzi światło, nie z całego przekroju płytki, ale tylko z jednej płaszczyzny ogniskowania. Ograniczenie ogniska do jednego punktu i usunięcie promieni spoza płaszczyzny sprawia, że udaje się uzyskać zwiększony kontrast i rozdzielczość, a w konsekwencji badana tkanka może być powiększona nawet 600-krotnie.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana