Zmiany dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej zawarte w rozporządzeniu z kwietnia 2020 roku

14 kwietnia 2020 roku opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej. Razem z nowym dokumentem wprowadzono kilka zmian, do których powinny zastosować się różnego rodzaju podmioty medyczne. Powstał między innymi obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Poznaj szczegóły z tym związane. Zapraszamy.
Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej
Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem dokumentacja medyczna powinna być prowadzona przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych w postaci elektronicznej. Istnieje jednak pewne odstępstwo od tej zasady. Możliwe jest jej prowadzenie w postaci papierowej, ale tylko wtedy, kiedy przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne nie pozwalają na jej sporządzanie w postaci elektronicznej. Należy przy tym podkreślić, że dokument prowadzony w jednej z dwóch wymienionych form nie może być jednocześnie prowadzony w drugiej z nich.
Warto przy tym wyjaśnić różnicę pomiędzy elektroniczną dokumentacją medyczną a dokumentacją medyczną w formie elektronicznej. Choć pojęcia te wydają się tożsame, to tak nie jest, o czym muszą pamiętać wszystkie osoby bądź podmioty zajmujące się obsługą placówek medycznych, takie jak firma Fiducia z województwa świętokrzyskiego. Elektroniczna dokumentacja medyczna jest tworzona w systemie informatycznym i również tam jest przechowywana. Nie są nią więc dokumenty papierowe. Po wydrukowaniu staje się jedynie wydrukiem elektronicznej dokumentacji medycznej. Z kolei dokument w formie papierowej, który zostanie opatrzony podpisem elektronicznym, a następnie zostanie zeskanowany i umieszczony w systemie informatycznym, jest dokumentem w postaci elektronicznej.
W rozporządzeniu z kwietnia 2020 roku poruszono też między innymi temat zabezpieczania dokumentacji medycznej. Przedstawiono w nim także listę dokumentów, które stanowią dokumentację medyczną oraz wiele innych informacji istotnych z punktu widzenia osoby zajmującej się obsługą podmiotów medycznych.
Jak prowadzić dokumentację medyczną?
Prowadzenie dokumentacji medycznej zawsze warto powierzyć profesjonalistom, którzy są doskonale zorientowani w aktualnie obowiązującym prawie i mają doświadczenie w tym zakresie. Firmy, które mają tę usługę w swojej ofercie, zazwyczaj zajmują się również kontraktowaniem do comiesięcznej sprawozdawczości i rozliczeń z NFZ. Wybrane przedsiębiorstwa organizują też szkolenia z zakresu poprawnego działania jednostek medycznych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zdrowe Dziecko Klinika pediatryczna
woj. mazowieckie Przychodnie - podstawowa opieka zdrowotna05-800 Pruszków, al. Armii Krajowej 34