Materiał Partnera

Alkoholizm jako choroba cywilizacyjna

Alkoholizm jako choroba cywilizacyjna

Alkoholizm jeszcze całkiem niedawno nie był uznawany za chorobę. Jest to jednak choroba cywilizacyjna, która dotyka obecnie bardzo wiele osób w różnym wieku. Alkoholizm występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest to choroba przewlekła, co znaczy, że jeśli ktoś raz utracił kontrolę nad nałogiem, do końca życia będzie musiał zmagać się z konsekwencjami.

Czym dokładnie jest alkoholizm?

Większość z nas wie czym jest alkoholizm. Większość z nas miała też styczność z osobami uzależnionymi. Alkoholik to nie tylko osoba, która sięgnęła dna, którą spotkać możemy pod sklepem, czy na ulicy. Osoby uzależnione często same nie są świadome swojego uzależnienia. Mimo, że na pozór funkcjonują normalnie, to jednak alkohol staje się nieodłącznym elementem ich życia. Choroba alkoholowa jest zjawiskiem bardzo specyficznym, sprawia bowiem, że organizm człowieka jest na nią podatny. Natomiast każdy kolejny łyk alkoholu wypijany przez uzależnionego niszczy go, sprawia, że jego organizm staje się coraz słabszy i występuje coraz więcej symptomów chorobowych. Osoba regularnie spożywająca alkohol często jest rozdrażniona i  zdenerwowana. Zarówno kiedy sami stwierdzimy u siebie tego typu problem, jak i w sytuacji, kiedy ktoś nam bliski ma problem z alkoholem należy jak najszybciej szukać pomocy u specjalistów. Ośrodki takie jak Virtus zapewniają profesjonalną pomoc w walce z różnego rodzaju uzależnieniami. W tego typu ośrodkach wykwalifikowana i doświadczona kadra psychologów, psychiatrów i terapeutów potrafi nie tylko dobrać odpowiednie leczenie, ale jest też wsparciem w tych trudnych dla uzależnionego chwilach.

Jakie są objawy alkoholizmu?

O tym, że ktoś jest uzależniony od alkoholu można powiedzieć, gdy u danej osoby wystąpią przynajmniej trzy z niżej wymienionych objawów w okresie jednego miesiąca, lub w ciągu ostatniego roku w kilkukrotnych okresach krótszych niż miesiąc.

Po pierwsze silne poczucie przymusu picia, zaburzenie zdolności kontroli podczas picia, trudności w zakończeniu picia oraz w ograniczeniu ilości spożywanych trunków, nawet jeśli chory wie, że już powinien zakończyć spożywanie alkoholu.

Po drugie należy zwrócić uwagę na fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego w sytuacji zaprzestania picia lub znacznego ograniczenia. Jeżeli u osoby występuje drżenie, nadciśnienie, nudności, biegunka, bezsenność, to może być to syndrom uzależnienia.

Kolejnym syndromem, który wskazywać może na chorobę jest używanie alkoholu w celu wyzbycia się objawów zespołu abstynencyjnego. Takie objawy to między innymi: rozbicie wewnętrzne, suchość w ustach, brak apetytu, bóle głowy, zgaga, nudności, niekiedy wymioty, biegunki, wzmożona potliwość, tatychardia, skurcze mięśni, drżenie rąk oraz wszystkie inne odstępstwa od normlanego funkcjonowania.

Również u osób u których występuje zmiana tolerancji na alkohol czy też potrzeba spożycia coraz większej dawki dla osiągnięcia oczekiwanego efektu, można dopatrywać się uzależnienia.

Jeżeli osoba koncentruje swoje życie wokół picia alkoholu, co z reguły odbywa się kosztem rodziny, zainteresowań, obowiązków, uporczywie sięga po alkohol pomimo oczywistych dowodów na występowanie szkodliwych objawów picia powinna jak najszybciej skorzystać z profesjonalnej terapii leczenia alkoholizmu.

Co zrobić kiedy bliska nam osoba nie chce się leczyć?

Najważniejszym dla wyleczenia jest chęć poprawy i zmiany swojego życia. Kiedy jednak osoba na której nam zależy ewidentnie jest uzależniona, jednak mimo wszystko nie chce podjąć leczenia, to warto jest skorzystać z pomocy specjalista. Doświadczony w rozmowach z uzależnionymi terapeuta może skłonić uzależnionego do podjęcia leczenia.