Materiał Partnera

Implanty czy proteza?

Implanty czy proteza?

Wraz z wiekiem stan naszych zębów się pogarsza i zdarza się tak, że muszą one zostać usunięte. Czasami bywa też tak, że w młodym wieku tracimy zęby na przykład na skutek wypadku czy urazu. Dzięki rozwojowi stomatologii możemy uzupełnić braki zębowe w sposób estetyczny, a uzupełnienie będzie wyglądało jak nasze własne zęby.

Proteza zębowa

Wiele osób ze względów finansowych wybiera protezę zębową ruchomą, zwaną także sztuczną szczęką. Rozwiązanie to, choć jednorazowo wiąże się z mniejszym nakładem kosztów, nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Odpowiednia higiena jamy ustnej z protezą wiąże się z kupowaniem specjalnych preparatów. Protezy należy także wymieniać co parę lat. Bywa również, że proteza ulegnie uszkodzeniu i wtedy nie ominie nas wizyta w pracownia protetyczna bielany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, związanymi z naprawą protezy.

Implanty zębowe

Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z leczenia implantologicznego. Implanty to tytanowe śruby, które wprowadza się w kość żuchwy lub szczęki. Zastępują one naturalny ząb, na który później zakładana jest korona. Dzięki zastosowaniu implantów można uzupełnić pojedyncze braki zębowe, lecz także i wypełnić luki po kilku utraconych zębach. Implanty stosowane są również u pacjentów, którzy utracili wszystkie zęby. Leczenie implantologiczne jednorazowo wiąże się z większymi wydatkami, jednak posłużą nam one do końca życia, a ponadto charakteryzują się większą wygodą niż protezy ruchome. W większych gabinetach stomatologicznych istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty, dzięki czemu koszt jest łatwiejszy do zniesienia.

Protezy oparte na implantach

W przypadku większych braków zębowych lub bezzębia możliwe jest zastosowanie protez zębowych, opartych na implantach. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Protezy te są na stałe mocowane w jamie ustnej na implantach, więc nie wyciąga się ich tak, jak w przypadku protezy ruchomej. Rozwiązanie to jest wygodne i stwarza mniej problemów niż tradycyjna proteza zębowa. W przypadku stałych protez wystarczy zamocowanie tylko kilku implantów.