Materiał Partnera

Jak radzić sobie z przerostem prostaty

Jak radzić sobie z przerostem prostaty

Przerost prostaty jest jedną z częstszych dolegliwości dotykających mężczyzn po 50. roku życia. Łagodny blokuje przepływ moczu przez cewkę moczową, a rozmnażające się stopniowo komórki prostaty doprowadzają w końcu do problemów z pełnym opróżnieniem pęcherza. Sprawdźcie w jaki sposób radzić sobie z tą kłopotliwą przypadłością.

Objawy łagodnego przerostu prostaty

Pierwszą oznaką problemów z prostatą są częstsze wizyty w toalecie (zdrowy mężczyzna mocz oddaje 3-4 razy na dobę). To jednak nie wszystko – zdarza się, że towarzyszą temu również pewne objawy, takie jak słaby strumień moczu, stany zapalne pęcherza, zakażenia wtórne, kamica, krwiomocz, niewydolność nerek, a w skrajnych przypadkach także całkowite zatrzymanie moczu i rozwój mocznicy, będącej chorobą zagrażającą życiu.

Pęcherz, który nie zostaje opróżniony do końca jest w znacznym stopniu narażony na infekcje dróg moczowych, a także na pojawienie się kamieni w pęcherzu. Problemy z prostatą mogą być także powodem nietrzymania moczu i niezdolności do jego oddawania. Wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.

Jak leczyć?

-Metoda leczenia przerostu prostaty uzależniona jest od występujących objawów, a także od ewentualnych innych problemów zdrowotnych występujących u chorego. Przerost prostaty można leczyć farmakologicznie, stosując leki, które zmniejszają prostatę lub zatrzymują jej wzrost – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący Aptekę „Pod Różami”.

Na początku chorym na przerost prostaty zaleca się przyjmowanie preparatów roślinnych, bogatych w sterole roślinne, które nie tylko są skuteczne, ale nie powodują działań niepożądanych. W przypadku bardziej zaawansowanego stadium tej przypadłości stosuje się leczenie farmakologiczne, które ma na celu hamowanie wytwarzania dihydrotestosteronu, ułatwienie oddawania moczu oraz zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości.

Poza środkami farmaceutycznymi, przerost prostaty leczyć można przy pomocy zabiegów o minimalnej inwazyjności, których celem jest zmniejszenie prostaty, oraz operacyjnie, usuwając przerośniętą tkankę gruczołu krokowego. Wyboru odpowiedniej dla danego pacjenta metody dokonuje lekarz urolog, w oparciu o stopień nasilenia objawów.

Po pomoc do specjalisty

Przerost prostaty to bardzo kłopotliwa przypadłość, której objawy są dla chorego wyjątkowo nieprzyjemne. Choć dotyka wielu mężczyzn, wciąż uważana jest za chorobę wstydliwą, toteż cierpiący na nią panowie często odwlekają wizytę u urologa, czym tak naprawdę pogarszają swoją sytuację.

Należy pamiętać, by w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów świadczących o możliwości występowania przerostu prostaty, koniecznie udać się do lekarza specjalisty.