Materiał Partnera

Jak wybrać dobrego lekarza rodzinnego?

Jak wybrać dobrego lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny odgrywa w naszym życiu bardzo dużą rolę, dlatego jego wybór musi być dobrze przemyślany. Powinna być to osoba serdeczna, pomocna, doświadczona i posiadająca obszerną wiedzę specjalistyczną oraz udzielająca fachowych, ale zrozumiałych porad. Poniżej przedstawiamy kilka porad oraz czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru lekarza rodzinnego.

Kim jest lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny (Podstawowej Opieki Zdrowotnej – POZ) jest pierwszą osobą, do której udajemy się w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Oczekujemy od niego właściwej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia, dlatego spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Jego wiedza powinna być na tyle szeroka i uniwersalna, aby mógł pomagać zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Od jego kompetencji zależy nie tylko zdrowie, ale w niektórych przypadkach również życie – to on przeprowadza podstawowe badania i w razie konieczności kieruje na dalsze, bardziej specjalistyczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lekarza rodzinnego?

Wybór lekarza jest szeroki, ale musi on mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie ma rejonizacji, ale dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto znaleźć lekarza jak najbliżej miejsca zamieszkania. Pacjentom przysługuje oczywiście prawo wyboru lekarza rodzinnego poza miejscem zamieszkania – nie ma w tym żadnego problemu. Aby zapisać się do wybranego specjalisty, należy złożyć wypełniony i podpisany druk deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w poradni, w której przyjmuje dany lekarz. Nie musimy wybierać w tej samej placówce lekarza dla dziecka – tutaj także panuje pełna dowolność pod warunkiem, że specjalista udziela wizyt w ramach umowy podpisanej z NFZ.

Przed ostatecznym wyborem lekarza rodzinnego warto jeszcze zasięgnąć opinii na jego temat. Dobrze jest zebrać jak najwięcej różnych informacji, najlepiej od znajomych, których opinie są bezcennym źródłem informacji na temat stosunku lekarza do pacjenta, jego kompetencji oraz skuteczności. Dobrego specjalistę cechuje bowiem nie tylko wiedza medyczna, ale również gotowość do udzielania porad i dokładnego wysłuchania pacjenta oraz czas poświęcony na badania.

Bezpłatny dostęp do lekarza rodzinnego (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) zapewnia Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VITA LONGA, który od 2007 roku sprawuje kompleksową opiekę zdrowotną dla pacjentów dorosłych oraz dzieci z Katowic i okolic. Przychodnia służy ponadto pomocą w poradniach specjalistycznych i sama prowadzi m.in. gabinet kardiologiczny, stomatologiczny, ginekologiczny oraz neurologiczny, a także wykonuje badania laboratoryjne, USG i EKG.