Materiał Partnera

Jakie są zalety koron pełnoceramicznych

Jakie są zalety koron pełnoceramicznych

Braki w uzębieniu nie tylko obniżają estetykę naszej twarzy, ale też przyczyniają się do dalszych uszkodzeń i chorób pozostałych zębów. Korony protetyczne to skuteczny sposób na to, aby przywrócić pacjentowi pełny i szczery uśmiech, a także zachować zdrowie jamy ustnej na dłużej. Godne uwagi są szczególnie korony pełnoceramiczne. Jakie są ich największe zalety?

Wskazania do stosowania koron protetycznych i ich rodzaje

Korony protetyczne mają za zadanie zastąpić uszkodzone lub utracone naturalne korony zębów. Ponieważ od strony dziąsła koronę mocuje się do twardej tkanki pozostałej w zębodole, ten rodzaj wypełnienia nie jest stosowany przy całkowitej utracie zęba. O tym, w jakich sytuacjach stosuje się korony, mówi specjalista z Unimedex Dental Clinic:

Uzupełnienie koronami można stosować u pacjentów, których zęby są znacznie uszkodzone na skutek nieleczonej próchnicy lub u takich, którzy doznali mechanicznego urazu wierzchniej części zęba.  Korona może także pomóc w przypadku mocno startych zębów lub takich z widocznymi przebarwieniami.

Korony wykonuje się z różnych materiałów: kompozytu, akrylu (korona tymczasowa), metalu, porcelany na podbudowie metalowej lub z tlenku cyrkonu oraz w całości z porcelany. Różnią się one parametrami technicznymi (np. odpornością na zgniatanie), zastosowaniami  oraz walorami estetycznymi i ceną.

Zalety koron pełnoceramicznych

Korony pełnoceramiczne to uzupełnienia protetyczne dla najbardziej wymagających. Są one w całości wykonane z porcelany, co ma zalety zarówno estetyczne, jak i zdrowotne.

Najważniejsze jest to, że porcelana jest materiałem, który doskonale naśladuje wygląd zębów pod każdym względem. Obecność metalowej podbudowy jest widoczna, ponieważ porcelana, podobnie jak naturalny ząb, przepuszcza światło. Stąd wyłącznie ten materiał jest w stanie w pełni odwzorować efekt wizualny własnego zęba.

Drugą ogromną zaletą korony pełnoceramicznej jest to, że materiał ten nie wchodzi w reakcje ze śliną ani florą bakteryjną jamy ustnej. Metalowe elementy nie pozostają obojętne w takim otoczeniu. Dochodzi do reakcji chemicznych, których produktami mogą być substancje wywołujące alergię objawiającą się miejscowym zaczerwienieniem i obrzękiem.

Korony pełnoceramiczne są także dobre dla pacjenta pod względem higieny. Ich idealnie gładka powierzchnia nie ma tendencji do gromadzenia zanieczyszczeń, osadów czy kamienia, a jej właściwości elektrostatyczne dodatkowo utrudniają kondensację warstw zabrudzeń i powstawanie przebarwień.

 Szlifowanie zębów pod korony pełnoceramiczne ( na tzw stopień) pozwala oszczędzić dziąsła . Technologia 3 D Cerec otworzyła nową erę dla tych uzupełnień. Można wykonać je na jednej wizycie bez uciążliwych wycisków