Materiał Partnera

Kiedy i jak często powinno się wykonywać mammografię

Kiedy i jak często powinno się wykonywać mammografię

Mammografia jest jednym z najważniejszych badań, które powinna wykonywać każda kobieta. Pozwala ono na wykrycie poważnych chorób, takich jak nowotwory piersi. Wyjaśniamy na czym polega to badanie oraz jak często i w jakich sytuacjach powinno się je wykonywać.

Istota mammografii

Mammografia to badanie, któremu raz na jakiś czas powinna podać się każda kobieta, ponieważ umożliwia ono wczesne wykrycie wielu chorób. Szczególnie ważna jest w diagnostyce nowotworu, w przypadku którego ogromne znaczenie ma czas wykrycia choroby.

-Wcześnie wykryty nowotwór daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Nie da się też ukryć, że im później zostanie wykryty, tym gorzej, ponieważ te szanse maleją. Mammografia to badanie piersi, a właściwie sutka, więc gruczołu piersiowego i z jej pomocą można wykryć wczesne postaci raka piersi – tłumaczy specjalista reprezentujący Gabinet Ginekologiczny w Białymstoku.

Mammografia jest metodą rentgenowską, która wykorzystuje promieniowanie X. To przesiewowe badanie może być zlecone przez onkologa, ginekologa lub chirurga.

Kiedy wykonywać mammografię?

Mammografię wykonuje się z różną częstotliwością, a uzależniona jest ona od wieku pacjentki. Panie, które ukończyły 40 lat powinny zgłaszać się na to badanie raz na 1,5 roku. Z kolei kobiety po 50. roku życia muszą wykonywać mammografię już raz w roku.Ministerstwo Zdrowia każdego roku zachęca pacjentki do korzystania z badań, których celem jest profilaktyka raka piersi. Badanie mammograficzne jest refundowane dla Pań między 50 a 69 rokiem życia, a bezpłatne badanie przysługuje raz na 2 lata, jednak często organizowane są dodatkowe akcje, w czasie których można nieodpłatnie poddać się temu badaniu.Młodsze pacjentki też mogą wykonać mammografię, o ile występuje taka konieczność, jednak przed 50. rokiem życia zmiany w gruczole piersiowym są trudne do wykrycia.

Wady mammografii

Choć badanie to niesie ogromne korzyści, nie można też zapomnieć o jego pewnych wadach. Przede wszystkim, nie jest to badanie komfortowe – w czasie mammografii piersi są ściskane, a to często bywa bolesne. Ponadto, nie sprawdza się ono u młodych kobiet, których struktura piersi jest „gęsta” (przed 40 urodzinami najlepiej wykonywać USG piersi).Warto też pamiętać, że jako badanie rentgenowskie, mammografia jest badaniem potencjalnie rakotwórczym, choć stopień zagrożenia w jej przypadku nie jest duży.Mimo wszelkich niedogodności z nią związanych, mammografia to badanie polecane wszystkim pacjentkom, które chcą dbać o swoje zdrowie.