Materiał Partnera

Na czym polega leczenie zaćmy?

Na czym polega leczenie zaćmy?

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, to mętnienie soczewki oka. Większość przypadków to po prostu wynik starzenia się organizmu, choć zdarzają się pacjenci, u których zaćma jest wadą wrodzoną – ci pacjenci stanowią około 10% wszystkich osób borykających się z tym problemem. Katarakta może być także wynikiem urazu oka, czy pracą w szkodliwych warunkach, a nawet przyjmowaniem niektórych leków. Całe szczęście, współczesna medycyna potrafi przywrócić ostrość widzenia. Choroba rozwija się różnie, czasem przez kilka miesięcy, a czasem przez długie lata, dlatego bardzo ważna jest profesjonalna diagnoza doświadczonego okulisty. Dlaczego zaćma atakuje nasze oczy i jak możemy ją wyleczyć?

Czym dokładnie jest zaćma?

Soczewka naszych oczu przypomina kształtem wypukły z obu stron dysk, dzięki czemu może skupiać promienie światła dokładnie na siatkówce. To właśnie sprawia, że widzimy ostro. U zdrowego, młodego człowieka, soczewka jest elastyczna i całkowicie przezroczysta, widzimy dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka. Kiedy wchodzimy w wiek średni, soczewka naszego oka zaczyna tracić swoją elastyczność i widzimy gorzej – wtedy mogą pomóc nam okulary. Jeżeli jednak szkła nie pomagają, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zaćmą, czyli mętnieniem soczewki naszego oka. Pacjent z zaawansowaną kataraktą, zupełnie zmętniałą soczewką, widzi na tyle źle, że jest w stanie odróżnić jedynie światło od cienia. Zaćma może rozwijać się długo. Zauważamy, że obraz staje się mniej ostry, jasne kolory wydają się nam ciemniejsze, bardzo źle widzimy po zmroku. Jeśli chcemy pozbyć się zaćmy, musimy przygotować się na operację, a właściwie zabieg ambulatoryjny.

Wszczepienie sztucznej soczewki

Leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpienie jej soczewką sztuczną. Katarakty najlepiej pozbyć się jak najszybciej – dowiadujemy się w Gabinecie okulistycznym Pawlik z Poznania.

Choć nasze oczy są narządem bardzo delikatnym, zabiegi wszczepienia sztucznej soczewki są bardzo proste, dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym, a do tego bardzo rzadko powodują jakiekolwiek powikłania. Istnieją dwie metody usuwania zaćmy, przy czym jedna z nich przeszła już niemalże do historii – polegała na usunięciu zmętniałej soczewki razem z tzw. torebką, w której się znajduje. Soczewka zostawała zastąpiona... szkłami okularowymi o bardzo silnej mocy. Obecnie torebka pozostaje w oku, a jedynie zmętniała soczewka zostaje usunięta, następnie zastąpiona soczewką sztuczną. Najnowsza i najbardziej dziś popularna metoda leczenia zaćmy to fakoemulsyfikacja. Zmętniałą soczewkę rozbija się za pomocą specjalnego płynu lub ultradźwięków, a następnie się ją wysysa. Rana, jaka powstaje w oku, to mikro cięcie rzędu 1,5 mm. Przez to maleńkie cięcie lekarz wprowadza do oka sztuczną, niezwykle elastyczną sztuczną soczewkę, która jest doskonale tolerowana przez organizm. Jeśli więc podejrzewamy u siebie zaćmę, absolutnie nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie okulistycznym i podjęciem leczenia tej przykrej choroby.