Materiał Partnera

Rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego

Rodzaje sprzętu rehabilitacyjnego

Powrót do pełnej sprawności po urazie w obrębie układu ruchu wymaga wiele czasu i pracy, a także specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. Wyróżnia się wiele jego rodzajów, a każdy z nich wspiera inną część ciała oraz pomaga w innych przypadkach. Poznajmy typy sprzętu do rehabilitacji, zastosowania oraz charakterystyczne cechy każdego z nich.

Zadania sprzętu rehabilitacyjnego

Sprzęt rehabilitacyjny to wielka pomoc na co dzień dla osób, które mają trudności z poruszaniem się lub są w trakcie leczenia urazów. Jakie artykuły zaliczamy do tej grupy sprzętów? Zapytaliśmy o to specjalistę ze sklepu medycznego AlmaMed.pl.

Na naszej stronie znajdą państwo sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, a więc: rowerki trójkołowe, łóżka rehabilitacyjne, podpórki i balkoniki, wózki i skutery inwalidzkie, poduszki ortopedyczne i inne. 

Te produkty można podzielić na kilka grup. W pierwszej znajdą się artykuły, które można stosować profilaktycznie i korzyści z nich będą miały także osoby zdrowe. Tutaj zaliczymy m.in. poduszki ortopedyczne, które są wielkim wsparciem dla osób, których szyja jest stale napięta np. przez wykonywanie pracy przy komputerze. W drugiej grupie znajdą się sprzęty stosowane przejściowo przez pacjentów poddawanych rehabilitacji, np. retory do ćwiczeń. Do trzeciej grupy można zaliczyć sprzęty używane na co dzień przez osoby z niepełnosprawnością ruchową. Tutaj przykładem mogą być wózek inwalidzki albo rower trójkołowy czy balkon.

Przykłady sprzętu rehabilitacyjnego

Rowery trójkołowe dla młodzieży i dorosłych to rodzaj sprzętu rehabilitacyjnego, który ma właściwości terapeutyczne, ale sprawia też wiele radości. Rowerów takich używają pacjenci, których nogi są nie do końca sprawne, co objawia się np. krzywym chodem. Osoby takie nie mogą korzystać z rowerów dwukołowych, ale z powodzeniem jeżdżą na stabilnych wersjach trzykołowych. Dzięki temu przemieszczają się szybciej, a jednocześnie usprawniają kończyny i zażywają sportu.

Łóżka rehabilitacyjne to częsty widok w szpitalach i innych ośrodkach opieki nad chorymi. Pozwalają one pacjentowi leżeć i spać w pozycji, która najmniej obciąża układ ruchu. Dzięki osobno regulowanym segmentom łóżka, wysięgnikom i barierkom można ułożyć materac inaczej dla każdego pacjenta, tak aby sprostać wymogom jego schorzenia. Przemieszczanie się na łóżku i opuszczanie go jest znacznie ułatwione. Mocowane od spodu kółka umożliwiają przewiezienie pacjenta w dowolne miejsce bez forsowania go.

Skutery inwalidzkie to pojazdy elektryczne, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się bez wysiłku rąk, jaki musi być podejmowany przy poruszaniu się na wózku inwalidzkim. Skutery są czterokołowe, wyposażone w siedzisko i kierownicę. Projektanci dbają nie tylko o wszechstronność, ale też nowoczesne wzornictwo.