Skolioza

skolioza
Wady postawy to deformacje układu kostnego, które zniekształcają sylwetkę i upośledzają czynności organizmu. Skolioza jest jedną z częstych wad diagnozowanych już w pierwszym okresie życia, także w wieku dorastania oraz u osób starszych w wyniku nabytych zwyrodnień. Popularnie jest zwana skrzywieniem bocznym kręgosłupa. Bardziej właściwa jest definicja trójpłaszczyznowa deformacja kręgosłupa. Skrzywienie następuje bowiem w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej (lordoskolioza i kifoskolioza) oraz poziomej (rotacja i torsja kręgów).

Przyczyny

Najczęściej występuje skolioza idiomatyczna, której przyczyna jest nieznana. Jednak łączy się ją z uwarunkowaniami genetycznymi. Taka wada pojawia się zwykle we wczesnym dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania. Częściowo można ją tłumaczyć zachowywaniem nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, zbyt małą aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży, długotrwałym noszeniem plecaka czy torby na jednym ramieniu.

Bardziej prawdopodobnymi przyczynami jest wrodzony defekt kręgu, np. wykształcenie się tylko połowy kręgu, ponadto osłabienie mięśni kręgosłupa z powodów neurologicznych, nierówne napięcie mięśni przykręgosłupowych.

W starszym wieku skolioza jest skutkiem zwyrodnień stawów międzykręgowych i krążków.

Objawy

Objawy skoliozy są łatwo rozpoznawalne. Zwykle zauważają je rodzice oraz lekarze podczas badań nie tylko bilansowych. Wczesne zdiagnozowanie tej wady postawy i podjęcie właściwego leczenia pozwala na powstrzymanie postępów deformacji kręgosłupa.

Na co więc należy zwrócić uwagę? Trzeba co jakiś czas sprawdzać, czy dziecko ma symetryczną sylwetkę. O skoliozie świadczy niesymetryczność ułożenia ramion, bioder i łopatek (jedna część ciała jest ułożona wyżej niż druga), u dziewczynek da się zauważyć niesymetryczność wycięcia w talii. Przy głębokim skłonie w przód widoczne jest skrzywienie kręgosłupa oraz, w poważniejszych przypadkach, garb żebrowy bo żebra po jednej stronie są ustawione pod innym kątem niż po drugiej stronie.

Jeśli skolioza postępuje pojawia się ból kręgosłupa bo deformacja uciska na nerwy, może też uciskać rdzeń kręgowy. W zaawansowanej skoliozie może dojść do osłabienia i drętwienia nóg a nawet utraty koordynacji mięśni kończyn dolnych.

W ciężkich stanach choroby mogą wystąpić kłopoty z oddychaniem, szybka męczliwość z powodu uciskanych płuc, a nawet niewydolność serca.

Skolioza u osób dorosłych objawia się bólem kręgosłupa w części lędźwiowej oraz widocznym zniekształceniem kręgosłupa.

Leczenie

Gdy skrzywienie jest niewielkie (do 25 stopni) zaleca się obserwowanie wady, czy nie postępuje pogłębienie. Niewielkie skrzywienia nie są poddawane leczeniu. Warto jednak przeprowadzać ćwiczenia rehabilitacyjne, zachęcać dzieci i młodzież do większej aktywności fizycznej. Dzięki ćwiczeniom wzmacniane są mięśnie podtrzymujące kręgosłup, są niczym gorset, który uniemożliwia postęp deformacji. Zapobiec pogłębianiu wady można także poprzez noszenie specjalnego gorsetu ortopedycznego. Jest to dosyć uciążliwe dla młodych ludzi, zwłaszcza że nie prowadzi do likwidacji skoliozy. Pozwala tylko przeczekać okres gdy mięśnie są zbyt słabe, by chronić kręgosłup przed skrzywieniem.

Zniekształcenia do 40 stopni wymagają leczenia zachowawczego natomiast głęboka skolioza, powyżej 45 stopni, wymaga leczenia chirurgicznego.