Bezbolesne leczenie zębów. Rodzaje znieczuleń

Wizyta u dentysty bardzo często kojarzy się z nieprzyjemnym bólem. Jednak nowoczesna medycyna pozwala pacjentom na bezstresowe przeżywanie zabiegów i komfort leczenia, co oznacza, że nawet drobne zabiegi lekarz stomatolog może wykonać w znieczuleniu miejscowym. Sprawdźmy zatem, jakie rodzaje znieczulenia są dostępne oraz na które znieczulenie się zdecydować?
Rodzaje znieczuleń miejscowych
Lekarze dysponują kilkoma technikami podawania znieczulenia, w związku z tym wyróżniamy:
- znieczulenie powierzchniowe — stosowane jest przy niewielkich zabiegach, np. przy usuwaniu rozchwianych zębów mlecznych. Lek podawany jest w postaci żelu lub aerozolu, a następnie rozprowadzany jest po powierzchni śluzówki jamy ustnej. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy boją się bólu związanego z wkłuciem igły,
- znieczulenie nasiękowe – podawane jest przez wstrzyknięcie w dziąsło w pobliżu zęba, w przypadku jego leczenia czy ekstrakcji. Do tego rodzaju znieczulenia, dentysta używa bardzo cienkich igieł, więc pacjent odczuwa jedynie niewielkie ukłucie. Znieczulenie nasiękowe wykorzystywane jest również przy znieczulaniu zębów przed zabiegami z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki czy periodontologii,
- znieczulenie śródwięzadłowe – podawane jest strzykawką ciśnieniową do ozębnej. Jest to najlepszy wybór w przypadku usuwania zębów mlecznych oraz stałych, a także w leczeniu kanałowym i protetyce,
- znieczulenie przewodowe — środek znieczulający podawany jest w okolicy pnia nerwu, aby przerwać przewodzenie bólu. Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest przy zabiegach na górnych oraz dolnych zębach. Minusem tego znieczulenia jest dość bolesny zastrzyk.
Pozostałe rodzaje znieczuleń
Oprócz znieczuleń miejscowych dostępne są również znieczulenia stomatologiczne ogólne, które stosowane są przez stomatologów przy większych zabiegach chirurgicznych. Znieczulenia ogólnego dokonuje anestezjolog.
Przed przystąpieniem do zabiegu, niezbędny jest wywiad z pacjentem oraz badanie stanu jamy ustnej, który ma na celu dobranie najbardziej optymalnej metody znieczulenia. Ważne, aby dowiedzieć się, czy pacjent nie jest uczulony na żaden składnik preparatów stosowanych do znieczulenia – zauważa ekspert z gabinetu stomatologicznego Medidens w Częstochowie.
Dużą popularnością cieszą również znieczulenia komputerowe, które są przełomem w leczeniu stomatologicznym. Pozwalają one na precyzyjne podane znieczulenia, bez uczucia bólu i dyskomfortu. Za pomocą komputera stomatolog może wykonać wszystkie rodzaje znieczuleń, które przeprowadzane są z użyciem strzykawki.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
woj. śląskie Lekarze - stomatolodzy44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Zembrzuska Elżbieta Lek Med Pediatra Wizyty Domowe
woj. małopolskie Lekarze - rodzinni34-500 Zakopane, Salwatoriańska 13A
-
NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Lek. Med. Ołtarzewski Tomasz
woj. kujawsko-pomorskie Lekarze - rodzinni87-122 Grębocin, Karwowskiego 5
-
Joanna Tarabura-Dragon lek. med. Gabinet endokrynologiczny
woj. śląskie Lekarze - endokrynolodzy44-200 Rybnik, Cegielniana 14