Materiał Partnera

Jak przygotować się do egzaminów na studia medyczne? Kilka praktycznych porad

Jak przygotować się do egzaminów na studia medyczne? Kilka praktycznych porad

Egzaminy na kierunki medyczne zawsze były uznawane za te z kategorii najtrudniejszych. Znane są przypadki osób, które przed zakwalifikowaniem na studia musiały uczestniczyć w rekrutacji po kilka razy. Wąskie limity miejsc i wysokie progi punktowe sprawiają, że wielu młodych ludzi zniechęca się i rezygnuje z marzenia o byciu lekarzem. Często niesłusznie.

Warto sobie uzmysłowić, że zdanie egzaminu maturalnego na poziomie wystarczającym do przyjęcia na studia medyczne jest możliwe już za pierwszym podejściem. Aby do tego doszło, konieczna okaże się nie tylko wysoka motywacja i zainteresowanie kierunkiem, ale też sumienna nauka. Pretendujesz do uzyskania indeksu lecz nie wiesz, jakie działania podjąć? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Sprawdź, z czym masz do czynienia

Największy lęk budzi w nas to, czego nie znamy. Jako przyszły kandydat na studia medyczne powinieneś zawczasu zapoznać się z oczekiwaniami, które stawia przed Tobą uczelnia. Zaznajom się z regułami rekrutacji oraz warunkami postępowania kwalifikacyjnego.

Jeżeli jeszcze się uczysz, Twój priorytet powinna stanowić matura z przedmiotów ścisłych, takich jak biologia, chemia czy fizyka.. Niezwykle pomocne okaże się zebranie informacji o testach z lat ubiegłych lub przykładowych arkuszach. Często są one dostępne do nabycia w księgarniach i na uczelni. Dobrym pomysłem jest także odwiedzenie miejsca studiów podczas „dni otwartych”– pozwala to zapoznać się ze specyfiką otoczenia, panującą atmosferą i studentami, którzy chętnie służą radami - tłumaczy przedstawiciel Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ucz się systematycznie

Systematyczną naukę powinieneś rozpocząć już na etapie szkoły średniej. W idealnej sytuacji znajdują się Ci, którzy uczęszczają do klas profilowanych związanych z medycyną (np. biologiczno-chemicznych). Pamiętaj jednak, że szkoła ma za zadanie przygotować Cię do matury. Z natury rzeczy zakres omawianego materiału może być nieco węższy od tego, którego wymaga się na rzeczywistych studiach.

Regularnie poszerzaj wiedzę uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, kursach przygotowawczych czy korepetycjach. Systematyczna nauka sprawi, że nie będziesz zmuszony do przyswajania dużych partii materiału w krótkim czasie. Zdecydowanie lepiej uczynisz, stopniowo opanowując poszczególnie zagadnienia i działy. Dzięki temu unikniesz obciążenia i stresu, a Twój mózg zapamięta wszystkie adresowane do niego informacje.

Myśl pozytywnie i nie trać entuzjazmu

Zdobycie indeksu szkoły medycznej to sukces dający olbrzymią satysfakcję, a zawód lekarza to jedna z najbardziej poważanych i prestiżowych profesji. Myśl o dołączeniu do braci studenckiej i przyszłej karierze zawodowej powinna działać na Ciebie stymulująco, wywoływać pozytywne emocje i napędzać do działania. Uważaj jednak, aby się nie przemotywować. Nadchodzące egzaminy potraktuj z uwagą, lecz bez przesadnej ekscytacji.

Dzień przed maturą bądź egzaminem wewnętrznym zjedz lekki posiłek, weź ciepłą kąpiel i dobrze się wyśpij. Jeżeli minione miesiące poświęciłeś solidnym przygotowaniom, nie masz najmniejszego powodu do obaw. Pamiętaj – zdanie egzaminu wcale nie zależy od szczęścia czy sympatii ze strony egzaminatora. O końcowym rezultacie decyduje rzeczywista wiedza i sposób, w jaki się nią wykazałeś. Życzymy owocnej nauki i połamania pióra!