Dlaczego nie należy pozostawiać ubytków w uzębieniu?

Ubytek w uzębieniu, czy to spowodowany próchnicą, urazem lub innym czynnikiem, powinien zostać poddany odpowiedniemu leczeniu stomatologicznemu. Dlaczego? Ponieważ ubytki w zębach mogą przyczynić się do pojawienia poważnych konsekwencji zarówno dla kondycji jamy ustnej, jak i ogólnego zdrowia. W niniejszym artykule zostało omówione, dlaczego nie należy lekceważyć ubytków w uzębieniu i jakie mogą być skutki ich nieleczenia.
Czym są ubytki?
Wiele czynników wpływa na pojawianie się ubytków w uzębieniu w tym: tryb życia, sposób odżywiania się oraz efektywność higieny jamy ustnej. To również one warunkują próchnicę, która odpowiada za tworzenie się ubytków w zębach. W przypadku ubytków próchnicowych wyróżnia się: koronowe, korzeniowe oraz próchnicę nawracającą. Ubytki w uzębieniu mogą być również wynikiem urazu mechanicznego lub bruksizmu.
Pojawienie się ubytków w zębach powinno skłonić osobę z tym problemem stomatologicznym do konsultacji z dentystą. Warto jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, regularnych wizytach u stomatologa oraz zbilansowanej diecie i zdrowym trybie życia.
Jakie konsekwencje dla zdrowia ma nieleczenie ubytków w zębach?
Nieleczone ubytki będą się pogłębiać i postępować, co może doprowadzić do zniszczenia całego zęba i konieczności jego usunięcia, czyli wykonania zabiegu ekstrakcji. Ubytek w zębie to inaczej drzwi do wnętrza zęba, przez które przedostają się bakterie i mikroorganizmy powodujące stan zapalny miazgi i tkanki okołowierzchołkowej. Brak podjęcia jakichkolwiek działań leczniczych prowadzi również do zapalenia przyzębia. Ponadto badania wykazują, że choroby jamy ustnej, w tym próchnica zębów, mogą wpływać na stan ogólny zdrowia organizmu, prowadząc do chorób układu krążenia, cukrzycy, a nawet chorób autoimmunologicznych.
W jaki sposób leczy się ubytki?
Gabinety dentystyczne jak IgaDent z Sułkowic oferują wiele różnych zabiegów, które mają na celu leczenie ubytków i powikłań. W przypadku niewielkich ubytków zębowych zalecane jest wypełnienie zęba materiałem kompozytowym. Natomiast poważniejsze problemy z uzębieniem, np. zapalenie miazgi, mogą wymagać wdrożenia leczenia kanałowego. Dokładny plan leczenia powinien zostać ustalony przez dentystę na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych.
Podziel się
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska pediatryczna i endokrynologiczna dr med. Maria Korpal-Szczyrska
woj. pomorskie Lekarze - endokrynolodzy80-268 Gdańsk, al. Wojska Polskiego 31c lok. 2
-
NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Lek. Med. Ołtarzewski Tomasz
woj. kujawsko-pomorskie Lekarze - rodzinni87-122 Grębocin, Karwowskiego 5
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
woj. małopolskie Lekarze - stomatolodzy31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Centrum Terapii Obrzęków
woj. dolnośląskie Lekarze - rehabilitacja medyczna53-522 Wrocław, Skwierzyńska 28a