Materiał Partnera

Na czym polega badanie echa serca

Na czym polega badanie echa serca

Wady i choroby układu sercowo-naczyniowego to smutna codzienność wielu osób, nie tylko starszych, ale też dzieci, sportowców i wielu innych. Arytmia, choroba wieńcowa czy zawał serca to jedne z wielu powodów wizyt u kardiologa. Na szczęście dzisiaj istnieją szybkie i skuteczne metody diagnostyki tego typu dolegliwości, z czego jedną z najpopularniejszych jest echo serca.

Czym jest echo serca?

Badanie echa serca – właściwie: echokardiografia – to potoczna nazwa badania USG serca, czyli nieinwazyjnej metody wykorzystującej ultradźwięki. Fale odbijają się od badanej struktury i w ten sposób powstaje obraz serca widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić budowę anatomiczną serca, w tym pracę zastawek, przedsionków, komór i naczyń wieńcowych, a także samego mięśnia sercowego. To pozwala specjaliście stwierdzić lub wykluczyć wady i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Echo serca – zastosowanie

Wskazaniem do badania są dolegliwości ze strony układu krążenia lub też stwierdzone poważne schorzenia. Echo serca wykorzystuje się do diagnozowania, a także monitorowania chorób: wieńcowej, zawału i zapalenia mięśnia sercowego, choroby zakrzepowo-zatorowej, niewydolności serca czy zapalenia wsierdzia. Ponadto echokardiografia umożliwia rozpoznanie wad serca, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. Badanie jest również niezwykle pomocne w kontroli tak powszechnego dzisiaj nadciśnienia tętniczego oraz płucnego.

Rodzaje echokardiografii

Dobra diagnoza zależy od dokładności badania, doświadczenia lekarza oraz wyboru odpowiedniej metody zabiegu. 

Kwestię tę wyjaśnia specjalista z Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń UNICARDIA w Krakowie – W zależności od obszaru, który chcemy zbadać i dla lepszej jakości obrazu, w badaniu kardiologicznym wykorzystuje się różne systemy echokardiograficzne. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest echo serca przezklatkowe (w skrócie: TTE), czyli wykonywane przez klatkę piersiową w rzucie jedno-, dwu- lub trójwymiarowym. W ten sposób diagnozuje i monitoruje się chorobę niedokrwienną, stan pozawałowy, nadciśnienie tętnicze i inne choroby mięśnia serca. Dla jeszcze lepszej jakości obrazu można także wykorzystać zjawisko Dopplera lub wstrzyknięcie kontrastu. Drugim wariantem echokardiografii jest echo przezprzełykowe, gdzie – jak sama nazwa wskazuje – w przełyku pacjenta umieszczana jest specjalna sonda, która pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu sąsiadujących z przełykiem struktur serca, a mianowicie lewej komory i przedsionka. To dobry sposób na wykrycie ewentualnych skrzeplin czy rozwarstwień aorty. W niektórych okolicznościach istnieją wskazania do wykonania echokardiografii obciążeniowej, która pozwala na monitorowanie serca przy jego przyspieszonej pracy, np. po wysiłku czy podaniu specjalnych substancji. Pamiętajmy, że echo serca to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, a przede wszystkim niezwykle przydatne w wywiadzie kardiologicznym.