Materiał Partnera

Objawy i leczenie kamicy dróg moczowych

Objawy i leczenie kamicy dróg moczowych

Kamica dróg moczowych to dolegliwość budząca powszechny popłoch. Przyczyną jest przede wszystkim towarzyszący jej dojmujący, ciężki do zniesienia ból. Jednakże kamica nerkowa stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Czym jest, jakie są jej przyczyny, objawy oraz ja wygląda leczenie? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Czym jest kamica moczowa?

Kamica moczowa, zwana również kamicą nerkową, to choroba polegająca na powstawaniu w nerkach lub w drogach moczowych złogów nazywanych potocznie „kamieniami”. Tworzenie się kamieni jest wynikiem wytrącania się z moczu cząsteczek, stanowiących jego prawidłowe lub patologiczne składniki. Kiedy drobinki te przesuwają się z nerki do moczowodu powodują ostry, trudny do zniesienia ból w okolicach brzucha i krocza. Kamień może utknąć również w moczowodzie i zablokować go, co prowadzi do zastoju moczu, to z kolei jest przyczyną rozwoju zakażenia. W takich sytuacjach niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Jak powstają kamienia w moczu?

Kamienie nerkowe powstają w wyniku nałożenia się na siebie kilka różnych czynników między innymi:

  • Zbytniego zagęszczenia moczu, spowodowanego zbyt małą ilością przyjmowanych płynów
  • Nieprawidłowa dieta, bogata w białko zwierzęce
  • Zakażenia dróg moczowych
  • Zbyt wysokie nasycenie moczu substancjami i związkami chemicznymi
  • Niedobory magnezu

Dodatkowo powstawaniu złogów sprzyjają wrodzone lub nabyte przeszkody w drogach moczowych, które utrudniają odpływ moczu. Rozwijające się kamienie mogą przez długi czas nie dawać żadnych objawów – najmniejsze z nich mogą zostać wydalone z organizmu wraz z moczem. W bardziej zaawansowanym stadium kamica nerkowa objawia się między innymi bólem o charakterze kolkowym w okolicach lędźwiowych, nudnościami i wymiotami, dyskomfortem w jamie brzusznej, krwiomoczem i zakażeniem dróg moczowych.

Leczenie kamicy

-W 70% przypadku kamica może być leczona farmakologicznie – mówi urolog, dr Marek Górecki - Jeśli jednak kamienie są zbyt duże, by mogły wydostać się na zewnątrz przez drogi moczowe, jedyną formą usunięcia ich jest wykonanie zabiegu przezskórnej nefrolitotrypsji (PCNL). Pacjent do zabiegu musi zostać poddany znieczuleniu. Lekarz wykonujący operację pod kontrolą USG wprowadza w głąb nerki specjalną, długą igłę. Kiedy dotknie ona kamieni, lekarz nasadza na nią kolejną igłę, którą również wprowadza w ciało pacjenta. Czynność ta powtarzana jest kilkukrotnie – ostatnia igła o średnicy palca wskazującego służy do wyciągnięcia kamienia z nerki. Jeśli złóg jest zbyt duży, musi zostać wpierw pokruszony przy pomocy fal dźwiękowych. Wcześniej zabezpiecza się moczowód specjalnym korkiem, który ma zapobiec przedostaniu się okruchów do moczowodu. Po zabiegu należy pozostać przez minimum 3 dni w szpitalu.